100 lat temu Kujawy i Pomorze wróciły do Polski. Obchody rocznicowe


100 lat temu Kujawy i Pomorze wróciły do Polski. Obchody rocznicowe

Golubskie uroczystości rocznicy wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera rozpoczęły wojewódzkie uroczystości stulecia powrotu Kujaw i Pomorza do Polski – podaje portal TVP 3 Bydgoszcz. W obchodach biorą udział tłumy ludzi.

„Obejmuję w posiadanie ten oto prastary Bałtyk słowiański”

Obrączkę generała Józefa Hallera, bezcenną pamiątkę z zaślubin Polski z morzem można oglądać w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w licheńskim...

zobacz więcej

Osią wydarzeń jest rekonstrukcja wkroczenia Błękitnej Armii do Golubia z udziałem liczącej 100 osób grupy rekonstrukcyjnej. Żołnierze gen. Hallera, tak jak przed stu laty, sforsowali bramę graniczną, której replika stanęła na moście. W obchodach biorą udział tłumy ludzi.

– Czternaście długich miesięcy musieli czekać Polacy na Pomorzu i Kujawach Zachodnich, by odrodzona w listopadzie 1918 roku Rzeczpospolita przyszła także do nich. Uroczyście obchodzimy setną rocznicę tamtych wydarzeń. To piękna lekcja historii, lekcja miłości ojczyzny. Ważne, byśmy w takich chwilach byli razem – podkreślił marszałek Piotr Całbecki, który jest współgospodarzem wydarzeń w Golubiu-Dobrzyniu.

Wcześniej miała miejsce zorganizowana w Urzędzie Miasta konferencja naukowa oraz Marsz dla Niepodległej, którego trasa wiodła ulicami Golubia. Podczas pochodu złożono kwiaty pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Uroczystości objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Obchody stulecia powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy zaplanowane zostały na cały rok. Składają się na nie wydarzenia kulturalne, realizacje wydawnicze, imprezy sportowe i kampania edukacyjno-historyczna w szkołach.

Jak podaje portal, Golub był pierwszym pomorskim miastem zajętym przez odradzającą się Polskę na mocy traktatu wersalskiego. Od strony Dobrzynia, przez most na Drwęcy 17 stycznia 1920 r. wkroczyła tu Błękitna Armia.