34-letnia premierka, 32-letnia minister finansów. Finlandia będzie mieć nowy, bardzo młody rząd


34-letnia premierka, 32-letnia minister finansów. Finlandia będzie mieć nowy, bardzo młody rząd

Dotychczas najmłodszym fińskim premierem był Esko Aho, który objął urząd na początku lat 90. w wieku 36 lat, a najmłodszym urzędującym premierem na świecie jest szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk, o rok starszy od Sanny Marin - odnotowały główne fińskie dzienniki "Helsingin Sanomat" czy "Ilta Sanomat". Oczekuje się, że parlament Finlandii zagłosuje nad kandydaturą Marin na premiera we wtorek.

Marin, obecna wiceprzewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP) i dotychczasowa minister transportu i komunikacji, zastąpi 57-letniego Anttiego Rinnego, lidera partii, który w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji.

Finlandia. Marin i jej rząd

To będzie ciało administracyjne złożone z samych kobiet - charakteryzują przyszły rząd Marin komentatorzy, bo liderkami czterech koalicjantów SDP - ugrupowań liberalnych oraz lewicowych - są kobiety. Wiadomo już, że kandydatką na szefową resortu finansów jest 32-letnia Katri Kulmuni, a sprawami wewnętrznymi ma się zajmować 34-letnia Maria Ohisalo. W sumie w rządzie ma się znaleźć 12 kobiet i 7 mężczyzn. 

- Dla świata interesujące jest, że to są młodzi ludzie, i że są to kobiety. Dla Finlandii to nic zaskakującego - podkreśla cytowany przez Reutersa komentator polityczny Risto Uimonen. Badaczka polityczna Jenni Karimaki z uniwersytetu w Turku zwraca uwagę, że kwietniowe wybory dały wiele głosów młodym kobietom. - Jest więcej kobiet w układzie parlamentarnym, niż kiedykolwiek wcześniej... Wyborczy i obywatele życzą sobie widzieć więcej kobiet na najwyższych stanowiskach, ponoszących największą odpowiedzialność, jaką społeczeństwo może na nie nałożyć - komentuje. 

Warto podkreślić, że Finlandia była jednym z pierwszych europejskich krajów, które przyznały prawa wyborcze kobietom (1906) i w których kobiety zasiadły w parlamencie (1907). Sanna Marin będzie trzecią kobietą na stanowisku premiera. 


Sanna Marin, najmłodsza premier świata. Popierał ją jej poprzednik

SDP kieruje na stanowisko premiera "najjaśniejszą gwiazdę swojej partii, która zmieni zwyczaje w rządzie, ale trudno sądzić, aby zmieniła wnętrze polityki" - skomentował publicysta "HS" Marko Junkkari. Kandydatura Marin była wspierana przez samego Rinnego, któremu zależało na tym, żeby premierem nie został jej kontrkandydat, Antti Lindtman, kojarzony z obozem przeciwników obecnego szefa rządu w SDP związanym z 64-letnim europarlamentarzystą Eero Heinaluomą - komentował "IS".

Po pojedynku "starych kogutów" w partii, "wiarygodność Marin będzie zagrożona, jeśli zrodzi się przekonanie, że to Rinne pociąga za sznurki" - ocenił publicysta "IS" Timo Haapala. Rinne po swojej dymisji nie ma zamiaru rezygnować z funkcji przewodniczącego SDP, a po zaprzysiężeniu nowego rządu ma zostać wiceprzewodniczącym parlamentu (Eduskunty). Marin sama również uważała się za "pierwszą księżniczkę do przejęcia schedy" po Rinnem - zwraca uwagę fińska popołudniówka.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM: