500 interwencji, blisko setka zatrzymanych. Policja podsumowała „Pol'and'Rock”


500 interwencji, blisko setka zatrzymanych. Policja podsumowała „Pol'and'Rock”

Podczas festiwalu XXV „Pol’and’Rock” policja zarejestrowała 121 przestępstw i 91 wykroczeń, doszło do 500 interwencji, zatrzymano 97 osób. Tak wynika z danych lubuskiej policji przedstawionych w niedzielę po południu przez rzecznika lubuskiej policji Marcina Maludego. Funkcjonariusze akcję „Kostrzyn 2019” będą prowadzili co najmniej do poniedziałku.

Owsiak na Pol'and'Rock: Odp***lcie się od Westerplatte! Znajdę kumpli i rozsadzimy to od środka!

– Ja bym tego jako mowę nienawiści nie zakwalifikowała – mówiła w TVP Info Julia Zimmerman, członek Zarządu Krajowego Lewicy Razem, odnosząc się do...

zobacz więcej

Większość przestępstw dotyczyła zdarzeń narkotykowych, głównie posiadania środków odurzających. Dochodziło też do kradzieży, głównie dokumentów i pieniędzy z namiotów. 1 sierpnia 36-letni mężczyzna pod wpływem narkotyków dokonał czynnej napaści na policjanta ruchu drogowego, który kierował ruchem. Napastnik został obezwładniony i zatrzymany przez policjantów. Zaatakowany funkcjonariusz ma uszkodzony bark.

W niedzielę policja poinformowała, że 20-letni uczestnik festiwalu ze Śląska zadzwonił na numer 112 z informacją, że przed sceną w trzech namiotach są rozmieszczone ładunki wybuchowe. Sprawne działania służb pozwoliły na zidentyfikowanie wśród kilkusettysięcznej publiczności podejrzanego i jego zatrzymanie. Mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

1 sierpnia policjanci otrzymali sygnał od służb organizatora, że na terenie festiwalu znaleziono zwłoki 35-letniego mężczyzny bez stałego miejsca zamieszkania. Dzień później policjanci uzyskali informację o tym, że z terenu festiwali z pola namiotowego pogotowie przetransportowało do szpitala 54-letniego mężczyznę bez funkcji życiowych. Mimo podjęcia działań ratunkowych mężczyzna zmarł. W obu przypadkach przyczyny śmierci ma wykazać sekcja zwłok.

Policja szacuje, że w kulminacyjnym momencie w festiwalu brało udział 285 tysięcy osób. Do zabezpieczenia wydarzenia oddelegowanych zostało blisko 1600 mundurowych. Zdecydowana większość uczestników festiwalu dopiero na niedzielę zaplanowała powrót do domów. Nad ich bezpiecznym powrotem czuwa na miejscu 200 policjantów drogówki.

image

źródło: