Kandydaci na prezydenta Warszawy debatowali o sporcie. Internauci: Wygrał Jaki


Kandydaci na prezydenta Warszawy debatowali o sporcie. Internauci: Wygrał Jaki

Infrastruktura sportowa, współpraca z klubami i zasady wsparcia finansowego miasta były tematami debaty kandydatów na prezydenta Warszawy poświęconej sportowi w stolicy. Politycy dyskutowali m.in. o odbudowie stadionu Skry i funkcjonowaniu Legii. Zdaniem 50 proc. internautów dyskusję wygrał Patryk Jaki.

Patryk Jaki: Mamy program, mamy siłę, mamy determinację - chcemy zmienić Warszawę

Warszawa ma ciągle niewykorzystany potencjał, dlatego chcemy, żeby powstała „dzielnica przyszłości” wokół Wisły, w której będą najniższe podatki...

zobacz więcej

Debata została zorganizowana przez klub Legia Warszawa i portal 300polityka.pl.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki apelował, żeby kandydaci wyszli poza spory partyjne i spojrzeli szerzej na sport w stolicy. Zwracał uwagę, że sport służy również promocji miasta. Podkreślał, że w fatalnym stanie znajdują się dziś obiekty m.in. Skry, Sarmaty czy Hutnika, więc warszawiacy nie mogą z nich korzystać. Powołał się także na dane, z których wynika, że najwięcej ze swojego budżetu na sport wydaje Opole (5 proc.), a najmniej Warszawa (1 proc.).

Jaki dużo uwagi poświęcił Legii, wskazywał, że klub płaci prawi 4 mln zł czynszu oraz prawie 1,5 mln zł podatku od nieruchomości. Dodał, że obowiązkiem miasta było zbudowanie stadionu Legii.


Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski podkreślał, że debata zorganizowana została na stadionie Legii, który został odbudowany za czasów rządów PO, przywoływał też budowę orlików za czasów rządów PO-PSL. Zapowiedział, że chciałby wybudować halę widowiskowo-sportową na błoniach Stadionu Narodowego, odbudować Skrę oraz zadaszyć orliki czy tor łyżwiarski na Stegnach. Trzaskowski powiedział, że podatki dla Legii można obniżyć na mocy uchwały rady miasta o pomocy operacyjnej. Dodał, że opłatę z tytułu dzierżawy można zmniejszyć, wskazywał na korzyści płynące z umów promocyjnych oraz na wsparcie dla klubów od spółek miejskich.

Jakubiak: Pracuję po to w kampanii wyborczej, żeby wygrać

– Nie zamierzam komentować wypowiedzi Pawła Kukiza, w której stwierdził m.in., że w wyborach na prezydenta Warszawy jego sympatia nakierowana jest...

zobacz więcej

Były wiceprezydent stolicy, kandydat bezpartyjny Jacek Wojciechowicz również opowiedział się za odbudową Skry oraz zadaszeniem toru na Stegnach. Wskazywał, że w czasie, gdy budowany był stadion Legii, stał się najtańszym stadionem budowanym w Polsce.

Wojciechowicz ocenił, że dofinansowanie i ulgi dla klubów powinny być uzależnione od osiąganych wyników.

Kandydat Kukiz'15 Marek Jakubiak mówił, że „wielkim wyrzutem sumienia (dla miasta) jest Polonia Warszawa i Skra Warszawa”.

– Miasto musi brać odpowiedzialność za zdrowe wychowanie swoich mieszkańców – podkreślał. Jakubiak mówił również, że sportem w dzielnicach powinni się zajmować burmistrzowie.

Odnosząc się do budowy stadionu Legii powiedział, że miasto przeznaczyło na to 460 mln zł i ocenił, że inwestycje była „przepłacona”. Jakubiak powiedział też, że nie zgadza się na płacenie zawodnikom, jeśli nie ma wyników sportowych. Wskazywał, że zaletami Legii są: stadion, miejsce i historia oraz kibice, ale – dodał – ostatnie lata dla Legii są „porażką”.

Reprezentująca komitet Wygra Warszawa Paulina Piechna-Więckiewicz, która wzięła udział w debacie w zastępstwie chorego Jana Śpiewaka – kandydata tego komitetu na prezydenta stolicy – zwracała uwagę na masowość sportu i infrastrukturę, która pozwoli ćwiczyć młodzieży.

Jej zdaniem, jeżeli mają być jakieś preferencje dla klubów w postaci np. niższych podatków, to zdemokratyzowane powinno być zarządzanie klubami. Podkreśliła konieczność „wykopania” ze stadionów nawiązań do np. do faszyzmu.

Sensacyjny mariaż w Warszawie początkiem nowej ery w polskiej polityce? [OPINIA]

Niezależnie od tego, że mariaż Patryka Jakiego z Piotrem Guziałem może okazać się decydującym krokiem w drodze do pokonania Rafała Trzaskowskiego w...

zobacz więcej

Kandydat SLD Lewica Razem Andrzej Rozenek przekonywał, że jeśli zostanie prezydentem stolicy „zostanie odbudowa Skra, powstanie lekkoatletyczny stadion na miarę XXI w., stadion im. Ireny Szewińskiej”. Zapowiedział również budowę toru żużlowego i hali widowiskowej oraz podwojenie wydatków na sport i turystykę. Obiecał, że jeśli zostanie prezydentem Warszawy, zniesiona zostanie opłata 4,8 mln zł za czynsz i podatek gruntowy, który płaci Legia.

Lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz mówił, że w środę wybrał się na Skrę, gdzie kiedyś trenował, a obecnie są tam chaszcze. – Chciałbym, żeby ten klub się odbudował – podkreślił. Mówił także, że w stolicy w ostatnich latach „pozamiatano sport masowy”. – Pamiętam czasy, kiedy pani (prezydent stolicy) Hanna Gronkiewicz-Waltz właściwie chciała Skrę likwidować i sprzedawać tereny, już tam miały działki kolejne, już się deweloperzy szykowali – mówił. Ikonowicz podkreślał, że Skrę obroniła m.in. polska mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk.

Kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Sławomir Antonik zapowiedział budowę hali sportowej, która – według niego – powinna powstać na Targówku. Krystyna Krzekotowska, kandydatka Światowego Kongresu Polaków zapowiedziała m.in. stypendia dla trenerów.

W sondzie portalu „Polityka w Sieci” aż 50 proc. głosujących stwierdziło, że debatę wygrał Patryk Jaki.