„Praca ochotników ma taką samą wartość jak zawodowych strażaków”


„Praca ochotników ma taką samą wartość jak zawodowych strażaków”

– Praca strażaków ochotników ma w oczach obywateli taką samą wartość jak praca w Państwowej Straży Pożarnej – powiedział w piątek w Radzyminie szef MSWiA Joachim Brudziński podczas uroczystości przekazania wozu gaśniczego tamtejszej OSP. Zapowiedział też powstanie nowej komendy policji.

Polski strażak w szwedzkiej telewizji: Byliśmy zaskoczeni powitaniem

Polscy strażacy, którzy udali się do Szwecji pomagać w gaszeniu pożarów lasów, spotkali się z ciepłym przyjęciem i sporym zainteresowaniem. Wywiad...

zobacz więcej

– Jesteście jak dwie ręce tego samego człowieka, tego samego ciała – nawzajem się uzupełniacie – podkreślił minister podczas uroczystości w podwarszawskim Radzyminie.

Zdaniem Brudzińskiego profesjonalizm i wyszkolenie OSP są coraz lepsze. – Taka uroczystość jak ta – przekazanie nowego, średniego samochodu, wozu, do służby na rzecz mieszkańców waszej pięknej gminy – to najlepszy przykład i dowód wzajemnej współpracy – powiedział. Dodał, że „na bezpieczeństwie nie można oszczędzać”, a za bezpieczeństwo odpowiadają wszyscy, zarówno władze państwowe, jak i samorządowe i podziękował im za dobrą współpracę.


– Są różne instytucje, różne sympatie, poglądy polityczne, ale cel jest jeden: bezpieczeństwo wszystkich Polaków. I chcę podkreślić również tutaj, w Radzyminie, że dla mnie jako ministra spraw wewnętrznych i administracji nie ma najmniejszego znaczenia, jakie sympatie, poglądy polityczne mają funkcjonariusze, jakie sympatie, poglądy polityczne mają druhowie, bo wierzę w to głęboko, że cel mamy jeden: zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom – mówił.

Brudziński przypomniał, że poprzedni szef MSWiA Mariusz Błaszczak stworzył fundusz modernizacji służb mundurowych, dzięki któremu do służb do 2020 roku popłynie 9 mld zł. W 2018 r. rząd przeznaczył na OSP 137 mln zł. – To o 13 mln więcej niż w roku ubiegłym. W procentach to o 30 proc. więcej niż w roku 2015. Takie są fakty – stwierdził szef MSWiA.

Brudziński poinformował również, że w Radzyminie za 8 mln zł z programu modernizacji służb mundurowych powstanie nowa komenda policji. – Ta komenda zostanie ukończona w 2020 r. Jest też decyzja (...), żeby stan liczebny funkcjonariuszy policji państwowej właśnie tu, w Radzyminie, zwiększyć z 34 do 40. To się przełoży na wasze bezpieczeństwo. Policja będzie bliżej ludzi, tak jak dzisiaj bliżej ludzi są funkcjonariusze PSP, tak jak chcemy wspierać dzisiaj ochotnicze straże pożarne" – powiedział minister.

Komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski podkreślił, że intensywne unowocześnianie systemu ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa i ochrony ludności trwa „już drugi rok”. Dodał, że najważniejszym czynnikiem rozwoju we wszystkich dziedzinach bezpieczeństwa, za które odpowiadają służby podległe MSWiA, jest program modernizacji służb mundurowych.

„Tack Polen”. Internet oszalał na punkcie polskich strażaków

Ponad stu strażaków z Polski jedzie do miasta Sveg w środkowej Szwecji, aby pomóc w walce z pożarami. Na miejsce mają dotrzeć wieczorem. Od jutra...

zobacz więcej

– Oprócz programu modernizacji w ostatnim okresie udało nam się otrzymać dzięki panu ministrowi dodatkowe środki finansowe. Kilka dni temu PSP otrzymała dodatkowo 115 mln zł. Dzięki tym środkom PSP zmodernizuje i zakupi dodatkowy sprzęt, który zostanie przekazany do OSP – powiedział komendant.

Przekazany w piątek samochód strażacki kosztował prawie 850 tys. zł. Jego zakup był możliwy dzięki programowi wsparcia dla jednostek OSP, którego wartość przekracza 285 mln zł. W ramach programu zostaną kupione m.in. 382 wozy dla OSP w całej Polsce.

Wóz strażacki będzie wykorzystywany przez OSP Radzymin do gaszenia pożarów na terenach trudno dostępnych, m.in. w lasach. Samochód dysponuje silnikiem o mocy 280 KKM i stałym napędem na cztery koła. Jest także przystosowany do holowania łodzi ratowniczej.

Ochotnicza Straż Pożarna w Radzyminie wyjeżdża do akcji ratowniczo-gaśniczych od 200 do 250 razy w ciągu roku. Wraz z przekazanym w piątek wozem dysponuje trzema pojazdami gaśniczymi: dwoma średnimi i jednym ciężkim oraz drabiną specjalną o zasięgu 30 metrów.

źródło:

image