Wybory samorządowe 2018. Dziś debata kandydatów na prezydenta Warszawy. Gdzie oglądać?


Wybory samorządowe 2018. Dziś debata kandydatów na prezydenta Warszawy. Gdzie oglądać?

Wybory samorządowe 2018. Debatę kandydatów na prezydenta Warszawy poprowadzi wspólnie troje dziennikarzy: Edyta Lewandowska z TVP Info, Igor Sokołowski z TVN24 oraz Piotr Witwicki z Polsat News - wyjaśnia Paweł Gajewski, pełnomocnik Zarządu TVP do spraw wyborów. Każdy zada po dwa pytania. Pierwsze zada przedstawiciel TVP, drugie TVN a trzecie Polsatu. Każdy z kandydatów będzie miał 45 sekund na odpowiedź oraz 30 sekund na ripostę. Będzie też czas na swobodną wypowiedź na koniec debaty.

Patryk Jaki jako ostatni

O kolejności zadawania pytań zadecydowało losowanie. Podobnie jest w przypadku odpowiedzi. Tej, jako pierwszy udzieli Jan Potocki z komitetu wyborczego II Rzeczpospolita Polska. Kolejność udzielania odpowiedzi na każde z pytań jest inna. Serię odpowiedzi zakończy kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki, który jako czternasty będzie odpowiadał na ostatnie pytanie.

Gajewski dodaje, że kandydaci nie wiedzą, jakie pytania padną podczas debaty. - Pytania ustalają dziennikarze. Nawet oni między sobą nie będą znali treści tych pytań, więc będą musieli przygotować się na większą ilość pytań do kandydatów - mówi pełnomocnik Zarządu TVP do spraw wyborów.

Debata kandydatów w TVP, TVN24 i Polsat News 

TVP jest producentem sygnału, a pozostali nadawcy, czyli TVN24 i Polsat News będą transmitować debatę. Gajewski przyznaje, że organizacja debaty dla 14 kandydatów jest olbrzymim przedsięwzięciem logistycznym. - To jest wyzwanie dla Telewizji Polskiej, chociaż powiem szczerze, że to nie jest pierwsza debata, którą organizujemy. Samych osób - przedstawicieli komitetów wraz z kandydatami będzie 84 - wyjaśnia.

W debacie wezmą udział (kolejność w studio od lewej do prawej): Sławomir Antonik (KWW Bezpartyjni Samorządowcy), Jakub Stefaniak (KW Polskie Stronnictwo Ludowe), Rafał Trzaskowski (KKW Platforma Nowoczesna), Andrzej Rozenek (KKW SLD Lewica Razem), Marek Jakubiak (KWW Kukiz 15), Janusz Korwin-Mikke (KWW Wolność w Samorządzie), Patryk Jaki (KW Prawo i Sprawiedliwość), Justyna Glusman (KWW Miasto jest Nasze - Ruchy Miejskie), Piotr Ikonowicz (KW Wyborców Sprawiedliwości), Paweł Tanajno (KWW Odkorkujemy Warszawę), Jan Śpiewak (KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa), Krystyna Krzekotowska (KW Światowego Kongresu Polaków), Jan Potocki (KW II Rzeczpospolita Polska) oraz Jacek Wojciechowicz (KWW Jacka Wojciechowicza Akcja Warszawa).

Debata odbędzie się bez udziału publiczności.