Na spotkanie z premierem Morawieckim kanclerz Merkel przyjedzie z 14 ministrami


Na spotkanie z premierem Morawieckim kanclerz Merkel przyjedzie z 14 ministrami

2 listopada do Polski przybędzie kanclerz Niemiec. Angela Merkel spotka się w Warszawie na konsultacjach międzyrządowych z premierem Mateuszem Morawieckim i jego ministrami. Jak ustalił portal tvp.info, na prośbę strony niemieckiej w spotkaniu weźmie udział 14 niemieckich ministrów, czyli praktycznie cały rząd Federalny Niemiec (15 ministrów).

„Strategiczne posunięcie” Merkel: Niemcy będą kupować amerykański gaz

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zmienia stanowisko w sprawie importu skroplonego gazu (LNG) z USA i nazywa to strategicznym posunięciem - pisze „The...

zobacz więcej

Ostatnia wizyta kanclerz Angeli Merkel w Polsce miała miejsce 19 marca. W trakcie jednodniowej wizyty kanclerz spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Była to druga – po Francji – wizyta zagraniczna Merkel od jej wybrania przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

Spotkanie premierów Polski i Niemiec odbędzie się w ramach 15. polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Zazwyczaj przy takiej okazji kanclerz Niemiec zabiera ze sobą kilku ministrów. Jak dowiedział się portal tvp.info, tym razem przyjedzie prawie z całym rządem – z 14 z 15 ministrów.

Konsultacje międzyrządowe

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe odbywają się na przemian w obu krajach od 1997 r. Ostatnia, 14. runda konsultacji miała miejsce 21 czerwca 2016 r. w Berlinie. Polskę reprezentowało na niej 13 ministrów i pięciu sekretarzy lub podsekretarzy stanu, z premierem Beatą Szydło na czele.

Niemiecka reprezentacja pod przewodnictwem kanclerz Angeli Merkel miała w składzie 10 ministrów i sześciu sekretarzy stanu.

13. runda konsultacji, ostatnia organizowana w Polsce, odbyła się 27 kwietnia 2015 r. w Warszawie. Obradom przewodniczyły wówczas wspólnie premier Ewa Kopacz i kanclerz Angela Merkel.

Delegacja polska na 12. międzyrządowe konsultacje polsko-niemieckie w Berlinie (16 listopada 2012 r.) pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska miała w składzie 10 ministrów. Stronie niemieckiej przewodniczyła naturalnie Angela Merkel. Na żadne z tych spotkań kanclerz Niemiec nie brała tak dużej delegacji, jak na zbliżającą się 15. rundę konsultacji.

Siedmiogodzinna rozmowa Merkel z Kaczyńskim

Od czasu zmiany władzy w Polsce Angela Merkel dużą wagę przykłada do bezpośrednich relacji z polskimi władzami. Gdy w lutym 2017 r. na zaproszenie premier Beaty Szydło kanclerz Niemiec odwiedziła Warszawę, odbyła cały szereg spotkań. Spotkała się wówczas z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Beatą Szydło, a także z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim oraz szefami Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wcześniej, latem 2016 r. kanclerz Niemiec przyjęła prezesa PiS w zamku nieopodal Berlina. Podczas tego tajnego, kilkugodzinnego spotkania politycy rozmawiali o kryzysie imigracyjnym, rosyjskiej agresji na Ukrainę i brexicie.

banner

źródło: