Ruch Narodowy, Wolność i Grzegorz Braun poparli postulaty AfD ws. reformy UE


Ruch Narodowy, Wolność i Grzegorz Braun poparli postulaty AfD ws. reformy UE

Przedstawiciele koalicji Ruchu Narodowego i partii Wolność oraz Grzegorz Braun poparli postulaty niemieckiej partii AfD, która domaga się zreformowania UE. Ich zdaniem AfD słusznie dąży do zahamowania napływu imigrantów i przywrócenia suwerenności państwom UE.

Premier Węgier: Z radością witamy włosko-polskie wysiłki

Węgry uważają za wspaniałą wiadomość polsko-włoskie starania o stworzenie antyimigranckiej osi w Europie – oświadczył premier Węgier Viktor Orban...

zobacz więcej

Dziennik „Die Welt” poinformował, że narodowo-konserwatywna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) domaga się radykalnej reformy UE. Na transformację daje 5 lat, licząc od 26 maja, czyli daty wyborów do Parlamentu Europejskiego. Gdyby postulaty partii nie zostały spełnione do 2024 roku, to – według AfD - powinno dojść do dexitu, czyli – wystąpienia Niemiec z Unii.

10 stycznia do tych informacji odnieśli się na konferencji prasowej w Sejmie prezes Wolności Janusz Korwin-Mikke, członek zarządu Ruchu Narodowego Witold Tumanowicz oraz szef stowarzyszenia „Pobudka”, reżyser i dokumentalista Grzegorz Braun.

Korwin-Mikke ocenił, że AfD słusznie domaga się „zahamowania napływu imigrantów i przywrócenia suwerenności państwom, aby prawo unijne nie miało pierwszeństwa przed prawem krajowym”.

– My - jako Ruch Narodowy - popieramy dążenia do niepodległości i suwerenności państw narodowych w Europie. My, także tutaj w Polsce, będziemy dążyć do tego, aby Polska odzyskała suwerenność od Unii Europejskiej – oświadczył Tumanowicz. Przypomniał, że środowiska „antyunijne, propolskie, suwerennościowe” podjęły współpracę w ramach koalicji, która ma wystartować w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wyraził nadzieję, że po wyborach Parlament Europejski będzie „jednym z najbardziej uniosceptycznych parlamentów w historii”.

Braun podkreślił z kolei, że koalicjanci są „wielkimi zwolennikami” swobody podróżowania i prowadzenia działalności gospodarczej, ale – jak zastrzegł – nie wyobrażają sobie kontynuacji „smutnej praktyki, w której polskie sprawy wewnętrzne są nieustannie narażone na bezpardonowe ataki i nagonkę, która przyprawia nam wszystkim gębę faszystów, antysemitów i eurokrytyków”.

„Brutalna walka zamiast programu”. Rzeczniczka PiS o konflikcie Tuska ze Schetyną

Grzegorz Schetyna kontra Donald Tusk, awantura w Warszawie między Ewą Kopacz i Bronisławem Komorowskim to przykłady kompromitacji PO; to brutalna...

zobacz więcej

– Jesteśmy w gruncie rzeczy euroentuzjastami, Europa to nasz ukochany kontynent, jej cywilizacja, jej tradycje są wolnościowe i narodowe. Cenimy to sobie i dlatego pozostajemy miażdżącymi krytykami eurokołchozu – powiedział Braun.

„Die Welt” poinformował, że wśród reform, których domaga się AfD, jest między innymi likwidacja Parlamentu Europejskiego i zastąpienie go 100-osobowym gremium delegatów wyłanianych przez parlamenty krajów członkowskich. Dalsze postulaty to: przywrócenie walut narodowych, rezygnacja ze wspólnej polityki rolnej i środowiska czy pozbawienie UE kompetencji ustawodawczych.

„Gdyby nie udało się zrealizować fundamentalnej reformy w ramach istniejącego systemu w ciągu jednej kadencji (europarlamentu), uważamy wystąpienie Niemiec bądź rozwiązanie UE i założenie nowej wspólnoty gospodarczej i interesów za niezbędne” – czytamy w projekcie programu, który ma zostać przyjęty podczas zjazdu partyjnego 11-14 stycznia.


Alternatywa dla Niemiec powstała w 2013 r. jako partia przeciwników polityki kanclerz Angeli Merkel w kryzysie strefy euro. Obecnie największe zagrożenie dla Niemiec widzi w imigracji i islamie. Jest reprezentowana w Bundestagu, jako najsilniejsze ugrupowanie opozycyjne, i we wszystkich parlamentach landowych RFN.

image

źródło:

image