Skrót wiadomości - piątek, 11 stycznia, 17.50


WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Prognoza centralna wskaźnika CPI dla Polski z najnowszej ankiety makroekonomicznej NBP to: 1,7 proc. dla 2018 roku, 2,2 proc. dla 2019 roku i 2,4 proc. dla roku 2020. W przypadku PKB jest to odpowiednio: 5,0 proc., 3,7 proc. i 3,2 proc.

Scenariusz dla wzrostu gospodarczego, nakreślony przez EBC w grudniu, pozostaje aktualny, a podwyżka stóp proc. w tym roku jest nadal możliwa - powiedział w piątek w Bratysławie Ewald Nowotny, członek zarządu EBC. Bankier dodał, że nie należy spodziewać się wielu zmian na styczniowym posiedzeniu.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w XII 103 pkt. wobec 101 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Bank Francji.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła o 0,4 proc. mdm w XI 2018 r., podczas gdy poprzednio spadła o 0,5 proc., po korekcie z -0,6 proc. - poinformowało w komunikacie Krajowe Biuro Statystyki w Londynie.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w grudniu spadły o 0,1 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 1,9 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami rynkowymi.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów miałoby dokonać emisji SPW na 1,26 mld zł z tytułu ubytków wpływów z opłat abonamentowych wynikających z ustawowych zwolnień od tych opłat w latach 2018-19 i przekazać je wskazanym przez KRRiTV jednostkom publicznego radia i TV - przewiduje projekt ustawy złożony w piątek przez grupę posłów PiS w Sejmie.

GIEŁDA

WIG20 na zamknięciu spadł o 0,01 proc. do 2.335,10 pkt. mWIG40 poszedł w górę o 0,82 proc. do 4.049,70 pkt., sWIG80 zyskał 0,23 proc. do 10.823,80 pkt., a WIG zakończył notowania na plusie o 0,17 proc. do 59.322,53 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 6,3 pkt. proc. do 31,6 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł z kolei o 7,8 pkt. proc. i wyniósł 51 proc.

SPÓŁKI

Pogorszenie koniunktury gospodarczej nie wpłynie na zapotrzebowanie na sprzęt Amiki. Producent AGD chce w 2019 roku skupić się na poprawie rentowności – poinformował PAP w wywiadzie wiceprezes spółki Wojciech Kocikowski.

Dzięki przełamaniu w połowie 2018 roku negatywnych tendencji rentowności produktów i towarów EBITDA Amiki mogła w całym ubiegłym roku przekroczyć 200 mln zł. Przychody producenta AGD w 2018 roku powinny znaleźć się w przedziale 2,9-3 mld zł - wynika z wypowiedzi wiceprezesa spółki Wojciecha Kocikowskiego dla PAP Biznes.

Amica, która w grudniu 2018 roku ustaliła wstępne warunki nabycia praw do hiszpańskiej marki Fagor, przewiduje, że dzięki transakcji może znacznie zwiększyć przychody na Półwyspie Iberyjskim – poinformował PAP Biznes w wywiadzie Wojciech Kocikowski, wiceprezes spółki.

Amica przewiduje, że w 2019 roku zainwestuje 70 mln zł w rozwój produktów, wydatki odtworzeniowe i IT. Jeśli tegoroczna sprzedaż kuchni zwiększy się o 100 tys. sztuk, w 2020 roku konieczne mogą być inwestycje związane ze zwiększeniem mocy produkcyjnych w zakładzie we Wronkach – poinformował PAP Biznes w wywiadzie wiceprezes spółki Wojciech Kocikowski.

KGHM przeprowadzi testy na utratę wartości w odniesieniu do wspólnego przedsięwzięcia Sierra Gorda SCM, aktywów Zagłębia Sudbury, w tym kopalni Morrison, McCreedy i projektu Victoria oraz kopalni Franke - podał KGHM w komunikacie.

Amerykańska spółka zależna Medicalgorithmics złożyła w grudniu 2018 roku 7.413 wniosków o płatność od ubezpieczycieli z tytułu usług wykonanych przy użyciu technologii PocketECG na terenie USA, co oznacza spadek mdm o 11 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

Polska Grupa Energetyczna zakończyła integrację aktywów ciepłowniczych w ramach spółki PGE Energia Ciepła. W struktury PGE EC włączono sześć elektrociepłowni wchodzących do tej pory w skład spółki PGE GiEK - podała PGE w komunikacie prasowym.

Atal rozpoczął sprzedaż 161 mieszkań w drugim etapie krakowskiej inwestycji Apartamenty Przybyszewskiego 64 - poinformował deweloper w komunikacie.

Kruk, który w 2018 roku zainwestował w portfele wierzytelności 1,39 mld zł, optymistycznie patrzy na 2019 rok, obserwuje rosnącą podaż wierzytelności ze strony banków i innych instytucji - poinformował PAP Biznes Michał Zasępa, członek zarządu Kruka.

Kruk, który w 2018 roku zainwestował w portfele wierzytelności 1,39 mld zł, optymistycznie patrzy na 2019 rok, obserwuje rosnącą podaż wierzytelności ze strony banków i innych instytucji - poinformował PAP Biznes Michał Zasępa, członek zarządu Kruka.

PCC Rokita zamierza pozyskać finansowanie w formie kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na realizację projektu inwestycyjnego, obejmującego rozbudowę i modernizację instalacji chemicznych - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Roman Karkosik, Grażyna Karkosik, Boryszew, Impexmetal oraz Eastside-Bis wezwali do sprzedaży 29.245.000 akcji Alchemii, stanowiących 14,62 proc. kapitału spółki, po cenie 4,80 zł za akcję - poinformował w piątek pośredniczący w wezwaniu Santander Biuro Maklerskie. Wzywający chcą osiągnąć 100 proc. kapitału zakładowego Alchemii.

Zarząd PZ Cormay zdecydował o przeprowadzeniu przeglądu opcji strategicznych związanych z realizacją budowy centrum produkcyjno-logistycznego - podała spółka w komunikacie. Rozważany scenariusz zakłada zmianę lokalizacji inwestycji. Ewentualne decyzje mogą zapaść w pierwszym kwartale.

Czwartkowe uchwały Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) nie zawierały informacji o przyczynach odwołania dwojga członków zarządu firmy - podała w piątek JSW. Przedstawiciele spółki wskazują, że uzasadnienie decyzji rady znają jedynie z przekazów medialnych.

W modelu finansowania inwestycji Elektrowni Ostrołęka C nie było i nie jest rozważane zaangażowanie w jakikolwiek sposób Funduszu Stabilizacyjnego Jastrzębskiej Spółki Węglowej - poinformowała Energa w piątkowym komunikacie.

Wielton w całym 2018 roku zarejestrował 4.038 nowych przyczep i naczep, o 7,3 proc. więcej rdr - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego, powołując się na dane CEP.

WALUTY

Złoty pozostanie w najbliższych dniach stabilny i utrzyma się w przedziale 4,28-4,31 za euro - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, polskie obligacje będą podążały za rynkami bazowymi, a nic nie wskazuje na wzrosty rentowności w Niemczech i USA.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2957 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1533 USD i 124,91 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA wzrosły w tym tygodniu - do tej pory - o 9,5 proc. - najmocniej od ponad 2 lat, a to jeszcze nie koniec zwyżek - podają maklerzy.

Dla miedzi na giełdzie metali LME w Londynie kończy się dobry tydzień - metal zyskał 0,6 proc. - najwięcej od 16 listopada 2018. W piątek miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 5.967,50 USD, po zwyżce o 0,6 proc. - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

KGHM zakłada w budżecie na 2019 r. m.in. produkcję miedzi elektrolitycznej na poziomie 559 tys. ton, w tym z wsadów własnych 406 tys. ton. Negatywnym zaskoczeniem - w ocenie analityków - jest z kolei wyższy od oczekiwań planowany CAPEX. Ich zdaniem założenia budżetu nie powinny w większym stopniu wpłynąć na piątkowy kurs spółki.

Rok 2019 powinien być dobry dla branży mieszkaniowej i deweloperzy powinni pokazać płaską sprzedaż rdr - ocenił analityk DM BOŚ Maciej Wewiórski. Jego zdaniem, sytuacja w zakresie procedur administracyjnych w tym roku powinna się poprawić, a ceny wykonawstwa nie powinny już rosnąć.

Ceny benzyny i diesla na stacjach paliw w najbliższych dniach będą stabilne, tanieć może LPG - oceniają autorzy raportu e-petrol.

W nadchodzących dniach nie będzie podwyżek cen paliw, ale obniżki będą ograniczane rosnącymi cenami na rynku hurtowym - oceniają analitycy BM Reflex.

Grupa AccorHotels podniosła cenę w wezwaniu na akcje Orbisu do 95 zł z 87 zł za walor wcześniej. Analitycy Trigon DM wskazują, że podwyższona cena równa jest wartości wyceny metodą DCF.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał 36 wybranych spółek obrotu, sprzedających energię elektryczną do odbiorców końcowych, do składania comiesięcznych, szczegółowych informacji o zakupie energii.

Wartość aktywów pod zarządzaniem polskich funduszy inwestycyjnych spadła w grudniu o 4,1 proc. mdm do 256,8 mld zł - napisano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz Online. To piąty miesiąc z rzędu, gdy łączna wartość zgromadzonego kapitału spadła.

Saldo wpłat i umorzeń funduszy wyniosło w grudniu 2018 roku minus 4,37 mld zł, a odpływy dotknęły wszystkich kategorii funduszy inwestycyjnych - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

WYDARZENIA Z KRAJU


------------------

ABW zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. - jednego z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego i Piotra D. - b. funkcjonariusza polskich służb specjalnych. Zatrzymany Polak był w przeszłości funkcjonariuszem służb specjalnych i pełnił funkcje ważne w innych instytucjach publicznych. Ostatnio pracował w Orange. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla obu podejrzanych.

Zatrzymany w piątek przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Piotr D. pełnił ważne funkcje m.in. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, ABW i Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Był jednym z niewielu funkcjonariuszy kontrwywiadu, którzy występowali podczas konferencji prasowych oraz w mediach.

Zarząd Krajowy Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność – Oświata", należącego do Forum Związków Zawodowych, w piątek jednogłośnie podjął decyzję o wszczęciu procedur sporu zbiorowego. Jak powiedział przewodniczący związku Sławomir Wittkowicz, decyzja zarządu to efekt fiaska rozmów z MEN.

"Solidarność" prowadzi własne negocjacje płacowe z rządem i MEN - powiedział w piątek w TVP Info przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, pytany czy popiera protest ZNP. Przypomniał, że oświatowa "S" domaga się podwyżki o 15 proc., ale nie rozłożonej na raty, jak proponuje rząd.

Nie odcinamy się od pięknych celów funkcjonującej już ponad 20 lat akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - powiedział w piątek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Jak podkreślił, każda akcja charytatywna zasługuje na wsparcie.

Zatrucie tlenkiem węgla to już nie prawdopodobna, lecz ustalona przyczyna śmierci ofiar pożaru w escape roomie. Prokuratura ma opinię biegłego z zakresu medycyny sądowej w tej sprawie - powiedział PAP w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski.

Minister SWiA podpisał nowelę rozporządzenia ws. ochrony przeciwpożarowej - poinformował w piątek wydział prasowy MSWiA. Zmiany dotyczą m.in. ewakuacji w obiektach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, w tym, escape roomów.

Skuteczna walka z mafiami podatkowymi – dla dobra obywateli, przeciw oszustom - to cel projektu nowelizacji Kodeksu karnego-skarbowego - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości w piątkowym komunikacie poświęconym projektowi przygotowanemu przez ten resort.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk skierował pismo do Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych, w którym rekomenduje, by myśliwi nie strzelali do ciężarnych loch oraz loch prowadzących młode - wynika z informacji zamieszczonej w piątek na Twitterze resortu.

Kolejny konkurs "Strzelnica w powiecie" na dofinansowanie budowy lub remontu strzelnic ogłosiło MON. Samorządy będą mogły uzyskać dotację resortu do 80 proc. kosztów.

Jedną z największych barier dla rozwoju tej części systemu opieki zdrowotnej jest niedobór kadr specjalistycznych - oceniło Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytania PAP ws. opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. W Polsce zatrudnionych jest 416 psychiatrów dziecięcych.

PO domaga się przyjęcia złożonej przez ten klub poprawki do projektu budżetu na rok 2019 zwiększającą o 4 mld subwencję oświatową; środki te miałyby zostać przeznaczone m.in. na podwyżki płac nauczycieli - poinformowała w piątek w Sejmie b. szefowa MEN Krystyna Szumilas (PO-KO).

Zniesienie finansowania religii z budżetu państwa, przyznanie uczniom szkół ponadpodstawowych prawa do decydowania ws. uczęszczania na lekcje religii i niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen - zakłada złożony w piątek w Sejmie projekt autorstwa Nowoczesnej.

Grupa polityków Partii Razem przekazała w piątek do Kancelarii Prezydenta pakiet książek poświęconych wpływowi człowieka na zmiany klimatu. Mamy nadzieję, że dzięki temu zmieni się podejście prezydenta Andrzeja Dudy do tej kwestii - powiedziała Julia Zimmermann z zarządu ugrupowania.

Dwa drony wyposażone w kamery i specjalistyczną aparaturę będą pomagały strażnikom miejskim w badaniu jakości powietrza i wykrywaniu źródeł trującego dymu. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że jeżeli drony się sprawdzą, miasto kupi więcej takich urządzeń.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY


----------------------

Będziemy w kontakcie z polskimi władzami w celu uzyskania informacji w sprawie aresztowania podejrzanych o szpiegostwo Chińczyka i Polaka – oświadczyła w piątek rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijanczicz.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że odstrzał dzików w celu redukcji ich populacji jest jednym ze sposobów walki z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF), a Polska, decydując się na ten scenariusz, postępuje właściwie. Odstrzał "może być wykorzystany do redukcji populacji dzików, pod warunkiem, że prowadzony jest we właściwym miejscu i we właściwy sposób” - powiedziała rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen.

Jeśli wynegocjowane przez brytyjską premier Theresę May z UE porozumienie w sprawie brexitu nie uzyska w przyszłym tygodniu aprobaty Izby Gmin, do brexitu może nie dojść - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych W. Brytanii Jeremy Hunt.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w piątek w Bukareszcie wyraził nadzieję, że Wielka Brytania wyjdzie z UE z porozumieniem, bo jego brak oznaczałby "katastrofę" zarówno dla tego kraju, jak i dla "27".

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt zaapelował w piątek do de facto przywódczyni Birmy, pokojowej noblistki Aung San Suu Kyi o sprawdzenie, czy reporterom agencji Reutera, skazanym na więzienie za posiadanie tajnych dokumentów, zapewniono rzetelny proces.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w piątek po rozmowach w Grecji z prezydentem tego kraju Prokopisem Pawlopulosem do wspólnej i solidarnej polityki migracyjnej w UE. Ateny i Berlin wciąż dzieli kwestia reparacji wojennych.

Stany Zjednoczone planują zorganizować w lutym w Polsce globalną konferencję na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, w szczególności w Iranie - powiedział w piątek w stacji telewizyjnej Fox News amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

Pekin jest "bardzo zaniepokojony" doniesieniami o aresztowaniu w Polsce pod zarzutem szpiegostwa pracownika chińskiego koncernu komunikacyjnego Huawei, Chińczyka Weijinga W. - podaje w piątek agencja Reutera.

Chińskie mafie rozszerzają swoje wpływy i rozbudowują struktury w Hiszpanii - wynika z raportu policji tego kraju za 2018 rok. Główne procedery, w które uwikłani są chińscy przestępcy, to uprawa i handel narkotykami oraz oszustwa.

Rządząca dotychczas Szwecją Partia Robotnicza - Socjaldemokraci porozumiała się z Partią Ochrony Środowiska - Zielonymi, a także z Partią Centrum oraz Liberałami w sprawie utworzenia rządu - podały w piątek szwedzkie media.

Brytyjskie sieci supermarketów Tesco i Marks & Spencer zapowiedziały stworzenie dodatkowych zapasów żywności pakowanej i konserw w ramach przygotowań na wypadek bezumownego wyjścia W. Brytanii z UE i możliwych zakłóceń w transporcie - podał w piątek "Guardian".

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja przeciw Państwu Islamskiemu (IS) rozpoczęła proces wycofywania oddziałów z Syrii - poinformował w piątek jej rzecznik Sean Ryan. Potwierdził tym samym początek wycofywania sił USA z tego kraju.

Prezydent Donald Trump odwiedził w czwartek miasto McAllen w Teksasie, gdzie przekonywał do budowy muru na granicy z Meksykiem. Realizacja tego projektu jest źródłem konfliktu z Demokratami, który spowodował częściowy paraliż administracji federalnej.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa przygotowuje grunt pod wprowadzenie stanu wyjątkowego, by móc sfinansować budowę muru na granicy z Meksykiem; Biały Dom miałby na ten cel przeznaczyć środki z wojskowego funduszu budowlanego - informuje w piątek "Washington Post".

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow stwierdził w piątek, że ma wrażenie, że USA mimo zapowiedzi wycofania swoich sił z Syrii chcą w tym kraju pozostać. Rosyjski MSZ uznał również za konieczne rozpoczęcie rozmów między syryjskimi Kurdami a rządem tego kraju.

Nissan poinformował w piątek, że złożył w prokuraturze w Tokio zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez byłego prezesa tej firmy Carlosa Ghosna. Ghosn wcześniej został oskarżony o przeniesienie na koncern ponad 16 mln USD prywatnych strat inwestycyjnych.

Tokijska prokuratura w piątek postawiła nowe zarzuty dotyczące przestępstw finansowych byłemu prezesowi koncernu Nissan, Carlosowi Ghosnowi - poinformowały japońskie media. (PAP Biznes)

osz/ asa/