Skrót wiadomości - piątek, 11 stycznia


WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Prognoza centralna wskaźnika CPI dla Polski z najnowszej ankiety makroekonomicznej NBP to: 1,7 proc. dla 2018 roku, 2,2 proc. dla 2019 roku i 2,4 proc. dla roku 2020. W przypadku PKB jest to odpowiednio: 5,0 proc., 3,7 proc. i 3,2 proc.

Scenariusz dla wzrostu gospodarczego, nakreślony przez EBC w grudniu, pozostaje aktualny, a podwyżka stóp proc. w tym roku jest nadal możliwa - powiedział w piątek w Bratysławie Ewald Nowotny, członek zarządu EBC. Bankier dodał, że nie należy spodziewać się wielu zmian na styczniowym posiedzeniu.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w XII 103 pkt. wobec 101 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Bank Francji.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła o 0,4 proc. mdm w XI 2018 r., podczas gdy poprzednio spadła o 0,5 proc., po korekcie z -0,6 proc. - poinformowało w komunikacie Krajowe Biuro Statystyki w Londynie.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w grudniu spadły o 0,1 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 1,9 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami rynkowymi.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów miałoby dokonać emisji SPW na 1,26 mld zł z tytułu ubytków wpływów z opłat abonamentowych wynikających z ustawowych zwolnień od tych opłat w latach 2018-19 i przekazać je wskazanym przez KRRiTV jednostkom publicznego radia i TV - przewiduje projekt ustawy złożony w piątek przez grupę posłów PiS w Sejmie.

GIEŁDA

WIG20 na zamknięciu spadł o 0,01 proc. do 2.335,10 pkt. mWIG40 poszedł w górę o 0,82 proc. do 4.049,70 pkt., sWIG80 zyskał 0,23 proc. do 10.823,80 pkt., a WIG zakończył notowania na plusie o 0,17 proc. do 59.322,53 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 6,3 pkt. proc. do 31,6 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł z kolei o 7,8 pkt. proc. i wyniósł 51 proc.

SPÓŁKI

Pogorszenie koniunktury gospodarczej nie wpłynie na zapotrzebowanie na sprzęt Amiki. Producent AGD chce w 2019 roku skupić się na poprawie rentowności – poinformował PAP w wywiadzie wiceprezes spółki Wojciech Kocikowski.

Dzięki przełamaniu w połowie 2018 roku negatywnych tendencji rentowności produktów i towarów EBITDA Amiki mogła w całym ubiegłym roku przekroczyć 200 mln zł. Przychody producenta AGD w 2018 roku powinny znaleźć się w przedziale 2,9-3 mld zł - wynika z wypowiedzi wiceprezesa spółki Wojciecha Kocikowskiego dla PAP Biznes.

Amica, która w grudniu 2018 roku ustaliła wstępne warunki nabycia praw do hiszpańskiej marki Fagor, przewiduje, że dzięki transakcji może znacznie zwiększyć przychody na Półwyspie Iberyjskim – poinformował PAP Biznes w wywiadzie Wojciech Kocikowski, wiceprezes spółki.

Amica przewiduje, że w 2019 roku zainwestuje 70 mln zł w rozwój produktów, wydatki odtworzeniowe i IT. Jeśli tegoroczna sprzedaż kuchni zwiększy się o 100 tys. sztuk, w 2020 roku konieczne mogą być inwestycje związane ze zwiększeniem mocy produkcyjnych w zakładzie we Wronkach – poinformował PAP Biznes w wywiadzie wiceprezes spółki Wojciech Kocikowski.

KGHM przeprowadzi testy na utratę wartości w odniesieniu do wspólnego przedsięwzięcia Sierra Gorda SCM, aktywów Zagłębia Sudbury, w tym kopalni Morrison, McCreedy i projektu Victoria oraz kopalni Franke - podał KGHM w komunikacie.

Amerykańska spółka zależna Medicalgorithmics złożyła w grudniu 2018 roku 7.413 wniosków o płatność od ubezpieczycieli z tytułu usług wykonanych przy użyciu technologii PocketECG na terenie USA, co oznacza spadek mdm o 11 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

Polska Grupa Energetyczna zakończyła integrację aktywów ciepłowniczych w ramach spółki PGE Energia Ciepła. W struktury PGE EC włączono sześć elektrociepłowni wchodzących do tej pory w skład spółki PGE GiEK - podała PGE w komunikacie prasowym.

Atal rozpoczął sprzedaż 161 mieszkań w drugim etapie krakowskiej inwestycji Apartamenty Przybyszewskiego 64 - poinformował deweloper w komunikacie.

Kruk, który w 2018 roku zainwestował w portfele wierzytelności 1,39 mld zł, optymistycznie patrzy na 2019 rok, obserwuje rosnącą podaż wierzytelności ze strony banków i innych instytucji - poinformował PAP Biznes Michał Zasępa, członek zarządu Kruka.

Kruk, który w 2018 roku zainwestował w portfele wierzytelności 1,39 mld zł, optymistycznie patrzy na 2019 rok, obserwuje rosnącą podaż wierzytelności ze strony banków i innych instytucji - poinformował PAP Biznes Michał Zasępa, członek zarządu Kruka.

PCC Rokita zamierza pozyskać finansowanie w formie kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na realizację projektu inwestycyjnego, obejmującego rozbudowę i modernizację instalacji chemicznych - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Roman Karkosik, Grażyna Karkosik, Boryszew, Impexmetal oraz Eastside-Bis wezwali do sprzedaży 29.245.000 akcji Alchemii, stanowiących 14,62 proc. kapitału spółki, po cenie 4,80 zł za akcję - poinformował w piątek pośredniczący w wezwaniu Santander Biuro Maklerskie. Wzywający chcą osiągnąć 100 proc. kapitału zakładowego Alchemii.

Zarząd PZ Cormay zdecydował o przeprowadzeniu przeglądu opcji strategicznych związanych z realizacją budowy centrum produkcyjno-logistycznego - podała spółka w komunikacie. Rozważany scenariusz zakłada zmianę lokalizacji inwestycji. Ewentualne decyzje mogą zapaść w pierwszym kwartale.

Czwartkowe uchwały Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) nie zawierały informacji o przyczynach odwołania dwojga członków zarządu firmy - podała w piątek JSW. Przedstawiciele spółki wskazują, że uzasadnienie decyzji rady znają jedynie z przekazów medialnych.

W modelu finansowania inwestycji Elektrowni Ostrołęka C nie było i nie jest rozważane zaangażowanie w jakikolwiek sposób Funduszu Stabilizacyjnego Jastrzębskiej Spółki Węglowej - poinformowała Energa w piątkowym komunikacie.

Wielton w całym 2018 roku zarejestrował 4.038 nowych przyczep i naczep, o 7,3 proc. więcej rdr - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego, powołując się na dane CEP.

Unified Factory prognozuje, że w 2019 roku strata netto grupy wyniesie 2,76 mln zł, natomiast w 2020 roku grupa osiągnie zysk w wysokości 332 tys. zł, a do 2023 roku zysk wzrośnie do 1,63 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

CFI Holding, który ma ponad 10 proc. akcji Work Service, nie wyklucza w przyszłości systematycznego dalszego zwiększenia zaangażowania w spółce - poinformował CFI Holding w komunikacie prasowym.

Open Finance planuje podwyższyć wartość nominalną akcji spółki z dotychczasowych 0,01 zł do 0,06 zł zł bez jednoczesnej zmiany wysokości kapitału zakładowego - poinformowała spółka w projektach uchwał na NWZ, zwołane na 7 lutego.

WALUTY

Złoty pozostanie w najbliższych dniach stabilny i utrzyma się w przedziale 4,28-4,31 za euro - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, polskie obligacje będą podążały za rynkami bazowymi, a nic nie wskazuje na wzrosty rentowności w Niemczech i USA.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2957 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1533 USD i 124,91 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA wzrosły w tym tygodniu - do tej pory - o 9,5 proc. - najmocniej od ponad 2 lat, a to jeszcze nie koniec zwyżek - podają maklerzy.

Dla miedzi na giełdzie metali LME w Londynie kończy się dobry tydzień - metal zyskał 0,6 proc. - najwięcej od 16 listopada 2018. W piątek miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 5.967,50 USD, po zwyżce o 0,6 proc. - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

KGHM zakłada w budżecie na 2019 r. m.in. produkcję miedzi elektrolitycznej na poziomie 559 tys. ton, w tym z wsadów własnych 406 tys. ton. Negatywnym zaskoczeniem - w ocenie analityków - jest z kolei wyższy od oczekiwań planowany CAPEX. Ich zdaniem założenia budżetu nie powinny w większym stopniu wpłynąć na piątkowy kurs spółki.

Rok 2019 powinien być dobry dla branży mieszkaniowej i deweloperzy powinni pokazać płaską sprzedaż rdr - ocenił analityk DM BOŚ Maciej Wewiórski. Jego zdaniem, sytuacja w zakresie procedur administracyjnych w tym roku powinna się poprawić, a ceny wykonawstwa nie powinny już rosnąć.

Ceny benzyny i diesla na stacjach paliw w najbliższych dniach będą stabilne, tanieć może LPG - oceniają autorzy raportu e-petrol.

W nadchodzących dniach nie będzie podwyżek cen paliw, ale obniżki będą ograniczane rosnącymi cenami na rynku hurtowym - oceniają analitycy BM Reflex.

Grupa AccorHotels podniosła cenę w wezwaniu na akcje Orbisu do 95 zł z 87 zł za walor wcześniej. Analitycy Trigon DM wskazują, że podwyższona cena równa jest wartości wyceny metodą DCF.

Bank Pekao dla analityków Morgan Stanley w dalszym ciągu jest "top pick" spośród polskich banków - wynika z raportu z 11 stycznia, do którego dotarła PAP Biznes. Morgan Stanley podniósł cenę docelową akcji Pekao do 142 zł ze 138 zł wcześniej, przy podtrzymanej rekomendacji "przeważaj".

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Polska nie musi notyfikować w Komisji Europejskiej ustawy obniżającej ceny energii elektrycznej w kwestii pomocy publicznej, chyba że uzna sama, że taka notyfikacja jest potrzebna – poinformowały w piątek PAP źródła w Komisji Europejskiej.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał 36 wybranych spółek obrotu, sprzedających energię elektryczną do odbiorców końcowych, do składania comiesięcznych, szczegółowych informacji o zakupie energii.

Wartość aktywów pod zarządzaniem polskich funduszy inwestycyjnych spadła w grudniu o 4,1 proc. mdm do 256,8 mld zł - napisano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz Online. To piąty miesiąc z rzędu, gdy łączna wartość zgromadzonego kapitału spadła.

Saldo wpłat i umorzeń funduszy wyniosło w grudniu 2018 roku minus 4,37 mld zł, a odpływy dotknęły wszystkich kategorii funduszy inwestycyjnych - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

WYDARZENIA Z KRAJU


------------------

ABW zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. - jednego z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego i Piotra D. - b. funkcjonariusza polskich służb specjalnych. Zatrzymany Polak był w przeszłości funkcjonariuszem służb specjalnych i pełnił funkcje ważne w innych instytucjach publicznych. Ostatnio pracował w Orange. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla obu podejrzanych.

Zatrzymany w piątek przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Piotr D. pełnił ważne funkcje m.in. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, ABW i Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Był jednym z niewielu funkcjonariuszy kontrwywiadu, którzy występowali podczas konferencji prasowych oraz w mediach.

Zarząd Krajowy Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność – Oświata", należącego do Forum Związków Zawodowych, w piątek jednogłośnie podjął decyzję o wszczęciu procedur sporu zbiorowego. Jak powiedział przewodniczący związku Sławomir Wittkowicz, decyzja zarządu to efekt fiaska rozmów z MEN.

"Solidarność" prowadzi własne negocjacje płacowe z rządem i MEN - powiedział w piątek w TVP Info przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, pytany czy popiera protest ZNP. Przypomniał, że oświatowa "S" domaga się podwyżki o 15 proc., ale nie rozłożonej na raty, jak proponuje rząd.

NSZZ "Solidarność" domaga się wzrostu wynagrodzeń dla zatrudnionych w budżetówce proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzeń służb mundurowych. Komisja Krajowa "S" opublikowała w piątek stanowisko w tej sprawie.

Nie odcinamy się od pięknych celów funkcjonującej już ponad 20 lat akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - powiedział w piątek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Jak podkreślił, każda akcja charytatywna zasługuje na wsparcie.

Zatrucie tlenkiem węgla to już nie prawdopodobna, lecz ustalona przyczyna śmierci ofiar pożaru w escape roomie. Prokuratura ma opinię biegłego z zakresu medycyny sądowej w tej sprawie - powiedział PAP w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski.

Minister SWiA podpisał nowelę rozporządzenia ws. ochrony przeciwpożarowej - poinformował w piątek wydział prasowy MSWiA. Zmiany dotyczą m.in. ewakuacji w obiektach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, w tym, escape roomów.

Skuteczna walka z mafiami podatkowymi – dla dobra obywateli, przeciw oszustom - to cel projektu nowelizacji Kodeksu karnego-skarbowego - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości w piątkowym komunikacie poświęconym projektowi przygotowanemu przez ten resort.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk skierował pismo do Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych, w którym rekomenduje, by myśliwi nie strzelali do ciężarnych loch oraz loch prowadzących młode - wynika z informacji zamieszczonej w piątek na Twitterze resortu.

Kolejny konkurs "Strzelnica w powiecie" na dofinansowanie budowy lub remontu strzelnic ogłosiło MON. Samorządy będą mogły uzyskać dotację resortu do 80 proc. kosztów.

Jedną z największych barier dla rozwoju tej części systemu opieki zdrowotnej jest niedobór kadr specjalistycznych - oceniło Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytania PAP ws. opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. W Polsce zatrudnionych jest 416 psychiatrów dziecięcych.

PO domaga się przyjęcia złożonej przez ten klub poprawki do projektu budżetu na rok 2019 zwiększającą o 4 mld subwencję oświatową; środki te miałyby zostać przeznaczone m.in. na podwyżki płac nauczycieli - poinformowała w piątek w Sejmie b. szefowa MEN Krystyna Szumilas (PO-KO).

Zniesienie finansowania religii z budżetu państwa, przyznanie uczniom szkół ponadpodstawowych prawa do decydowania ws. uczęszczania na lekcje religii i niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen - zakłada złożony w piątek w Sejmie projekt autorstwa Nowoczesnej.

Grupa polityków Partii Razem przekazała w piątek do Kancelarii Prezydenta pakiet książek poświęconych wpływowi człowieka na zmiany klimatu. Mamy nadzieję, że dzięki temu zmieni się podejście prezydenta Andrzeja Dudy do tej kwestii - powiedziała Julia Zimmermann z zarządu ugrupowania.

Dwa drony wyposażone w kamery i specjalistyczną aparaturę będą pomagały strażnikom miejskim w badaniu jakości powietrza i wykrywaniu źródeł trującego dymu. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że jeżeli drony się sprawdzą, miasto kupi więcej takich urządzeń.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY


----------------------

Będziemy w kontakcie z polskimi władzami w celu uzyskania informacji w sprawie aresztowania podejrzanych o szpiegostwo Chińczyka i Polaka – oświadczyła w piątek rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijanczicz.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że odstrzał dzików w celu redukcji ich populacji jest jednym ze sposobów walki z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF), a Polska, decydując się na ten scenariusz, postępuje właściwie. Odstrzał "może być wykorzystany do redukcji populacji dzików, pod warunkiem, że prowadzony jest we właściwym miejscu i we właściwy sposób” - powiedziała rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen.

Jeśli wynegocjowane przez brytyjską premier Theresę May z UE porozumienie w sprawie brexitu nie uzyska w przyszłym tygodniu aprobaty Izby Gmin, do brexitu może nie dojść - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych W. Brytanii Jeremy Hunt.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w piątek w Bukareszcie wyraził nadzieję, że Wielka Brytania wyjdzie z UE z porozumieniem, bo jego brak oznaczałby "katastrofę" zarówno dla tego kraju, jak i dla "27".

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt zaapelował w piątek do de facto przywódczyni Birmy, pokojowej noblistki Aung San Suu Kyi o sprawdzenie, czy reporterom agencji Reutera, skazanym na więzienie za posiadanie tajnych dokumentów, zapewniono rzetelny proces.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w piątek po rozmowach w Grecji z prezydentem tego kraju Prokopisem Pawlopulosem do wspólnej i solidarnej polityki migracyjnej w UE. Ateny i Berlin wciąż dzieli kwestia reparacji wojennych.

Stany Zjednoczone planują zorganizować w lutym w Polsce globalną konferencję na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, w szczególności w Iranie - powiedział w piątek w stacji telewizyjnej Fox News amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

Pekin jest "bardzo zaniepokojony" doniesieniami o aresztowaniu w Polsce pod zarzutem szpiegostwa pracownika chińskiego koncernu komunikacyjnego Huawei, Chińczyka Weijinga W. - podaje w piątek agencja Reutera.

Chińskie mafie rozszerzają swoje wpływy i rozbudowują struktury w Hiszpanii - wynika z raportu policji tego kraju za 2018 rok. Główne procedery, w które uwikłani są chińscy przestępcy, to uprawa i handel narkotykami oraz oszustwa.

Rządząca dotychczas Szwecją Partia Robotnicza - Socjaldemokraci porozumiała się z Partią Ochrony Środowiska - Zielonymi, a także z Partią Centrum oraz Liberałami w sprawie utworzenia rządu - podały w piątek szwedzkie media.

Brytyjskie sieci supermarketów Tesco i Marks & Spencer zapowiedziały stworzenie dodatkowych zapasów żywności pakowanej i konserw w ramach przygotowań na wypadek bezumownego wyjścia W. Brytanii z UE i możliwych zakłóceń w transporcie - podał w piątek "Guardian".

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja przeciw Państwu Islamskiemu (IS) rozpoczęła proces wycofywania oddziałów z Syrii - poinformował w piątek jej rzecznik Sean Ryan. Potwierdził tym samym początek wycofywania sił USA z tego kraju.

Macedoński parlament przegłosował w piątek poprawkę do konstytucji, która zmienia nazwę państwa na Republikę Macedonii Północnej zgodnie z porozumieniem z sąsiednią Grecją.

Prezydent Donald Trump odwiedził w czwartek miasto McAllen w Teksasie, gdzie przekonywał do budowy muru na granicy z Meksykiem. Realizacja tego projektu jest źródłem konfliktu z Demokratami, który spowodował częściowy paraliż administracji federalnej.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa przygotowuje grunt pod wprowadzenie stanu wyjątkowego, by móc sfinansować budowę muru na granicy z Meksykiem; Biały Dom miałby na ten cel przeznaczyć środki z wojskowego funduszu budowlanego - informuje w piątek "Washington Post".

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow stwierdził w piątek, że ma wrażenie, że USA mimo zapowiedzi wycofania swoich sił z Syrii chcą w tym kraju pozostać. Rosyjski MSZ uznał również za konieczne rozpoczęcie rozmów między syryjskimi Kurdami a rządem tego kraju.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oceniła w piątek, że porozumienie między UE i Turcją dotyczące migrantów "nie działa należycie". Skrytykowała również Grecję za brak skuteczności w ich odsyłaniu.

Nissan poinformował w piątek, że złożył w prokuraturze w Tokio zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez byłego prezesa tej firmy Carlosa Ghosna. Ghosn wcześniej został oskarżony o przeniesienie na koncern ponad 16 mln USD prywatnych strat inwestycyjnych.

Tokijska prokuratura w piątek postawiła nowe zarzuty dotyczące przestępstw finansowych byłemu prezesowi koncernu Nissan, Carlosowi Ghosnowi - poinformowały japońskie media. (PAP Biznes)

osz/ asa/