Klienci Polskiego Domu Maklerskiego trafią do Santandera


Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała, że instrumenty finansowe i środki pieniężne klientów Polskiego Domu Maklerskiego (obecnie PNP) zostaną przeniesione do biura maklerskiego Santander.


- Powyższa decyzja została wydana w związku z cofnięciem Polskiemu Domowi Maklerskiemu SA zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej i nałożeniem kary pieniężnej na podstawie decyzji KNF z dnia 8 listopada 2018 roku - informuje Komisja. Przypomnijmy, że kara dla PDM była związana z udziałem spółki w aferze GetBack. Polski Dom Maklerski był głównym obligacji feralnego wierzyciela i zdaniem KNF dopuścił się w tym procesie wielu nieprawidłowości. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "PDM ukarany za GetBack".


Przeniesienie instrumentów i środków pieniężnych do Santandera ma zabezpieczyć interesy byłych już klientów Polskiego Domu Maklerskiego, który nie dość, że znika z maklerskiej mapy, to dodatkowo sam pogrążonych jest w sporych problemach.


KNF wskazuje jednak, że przeniesienie nie dotyczy ewidencji obligacji GetBacku. - Zgodnie z raportem bieżącym GetBack SA w restrukturyzacji z dnia 11 lutego 2019 r. emitent poinformował o zawarciu umowy o prowadzenie ewidencji obligacji GetBack SA w restrukturyzacji i związanej z tym zmianie warunków emisji obligacji. Ewidencje obligacji tej spółki prowadzone wcześniej przez PNP zostały przeniesione do firmy inwestycyjnej Q Securities SA. W związku z ciążącymi na emitencie obowiązkami informacyjnymi wynikającymi  z rozporządzenia MAR, Komisja przekazuje informację o przeniesieniu instrumentów finansowych i środków pieniężnych do publicznej wiadomości niezwłocznie po przekazaniu raportu bieżącego przez emitenta - czytamy w komunikacie KNF.


AT 

Źródło: