Parlament Europejski. Ewa Kopacz wśród wiceprzewodniczących, gratulacje od Tuska


Parlament Europejski. Ewa Kopacz wśród wiceprzewodniczących, gratulacje od Tuska

Parlament Europejski. Ewa Kopacz została wiceprzewodniczącym po pierwszej turze głosowania. W drugiej turze o stanowisko wciąż walczy Zdzisław Krasnodębski.

Parlament Europejski dokonuje wyboru 14 wiceprzewodniczących. Zanim rozpoczęły się wybory, każdy z kandydatów miał możliwość wygłoszenia krótkiego, trwającego nie więcej niż pięć minut, oświadczenia. Zgodnie z unijnymi przepisami, głosowanie jest tajne, a kandydat musi zdobyć bezwzględną większość ważnych głosów.

W pierwszej turze głosowania wiceprzewodniczącą PE z ramienia Europejskiej Partii Ludowej została Ewa Kopacz. Zdobyła 461 głosów.

Oprócz Kopacz kandydatem na stanowisko wiceszefa PE jest Zdzisław Krasnodębski z ramienia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Zdobył 169 głosów, a przed nim jeszcze jedna tura głosowania.

Zobacz także: Sasin o porażce Tuska na szczycie UE. Mówi o nowym "27:1"

Ewa Kopacz podziękowała za głosy i wsparcie. W rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że "postara się jak najlepiej wypełniać funkcję wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego". - Będę godnie reprezentować interes Polski i wszystkich Polaków, którzy tak licznie poszli do wyborów w maju - podkreśliła Kopacz.

Kopacz wiceszefem PE. Gratulacje od Tuska, Wałęsy i Gronkiewicz-Waltz

Nowej wiceprzewodniczącej pogratulował szef Rady Europejskiej, Donald Tusk. Według niego, wybór Kopacz to "dobra wiadomość dla Polski".

Ewie Kopacz pogratulowała również Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"To kolejny wielki sukces polskiego polityka, który będzie piastował ważny urząd w instytucjach Unii Europejskiej" - napisał z kolei prezydent Lech Wałęsa.

Oto lista nowo wybranych wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

Parlament Europejski. David Sassoli szefem PE

Warto podkreślić, że Frans Timmermans nie zostanie szefem Komisji Europejskiej. Szefowie państw UE zgodzili się, że kandydatką na to stanowisko będzie szefowa niemieckiego resortu obrony Ursula von der Leyen. Głosowanie ws. jej kandydatury odbędzie się 16 lipca.