Analiza poranna - Co będzie dalej robił Fed?


Analiza poranna - Co będzie dalej robił Fed?

O tym, że dziś dojdzie do drugiej z rządu 25-punktowej obniżki stóp procentowych rynek jest przekonany, bowiem w lipcu kiedy po raz pierwszy obniżono stopy Jerome Powell wyraźnie zaznaczał, że jest to początek okresu dostosowania poziomu stóp, a podczas ostatnich projekcji z czerwca przedstawiciele Fed wyraźnie wskazywali w swoich prognozach, że do końca roku dokonają się ich zdaniem dwie obniżki. Rynek całkowicie wycenia taki scenariusz i Fed z pewnością nie będzie chciał zaskakiwać w tym względzie, zatem samo cięcie stóp o ćwierć punktu procentowego nie będzie miało żadnego znaczenia dla inwestorów. Na uczestników rynku najważniejsze jest to, co znajdzie się w nowych projekcjach i czy szef Fed w jakiś sposób zmodyfikuje swój przekaz. Kluczowe będzie to, czy wydźwięk dzisiejszego posiedzenia wskazywał będzie na jeszcze jedną obniżkę przed końcem roku, czy nie. Rynek bowiem w połowie wycenia jeszcze jedno cięcie kosztu pieniądza w 2019 roku. Prognozy poszczególnych przedstawicieli FOMC opublikowane zostaną
tradycyjnie wraz z samą decyzją o godzinie 20:00, a konferencja po posiedzeniu rozpocznie się 30 minut później. Obydwa wydarzenia będą zatem istotne, gdyż różnica zdań wewnątrz Fed pozostaje duża. Przed zakończeniem posiedzenia dolar pozostaje względnie silny, niemniej jednak zmienność na rynku walutowym o poranku w gronie głównych walut jest niewielka i mieści się w przedziale 0.2%. W oczekiwaniu na dzisiejszy przekaz ze strony Fed powinna ona pozostawać ograniczona. O ile rynek dolara może względnie spokojnie przyjąć wynik spotkania amerykańskich bankierów centralnych, to jednak zasygnalizowanie możliwości większej skali obniżek niż tylko dwóch w 2019 roku powinno być dobrze odbierane przez inwestorów na Wall Street.

Impet wzrostowy na rynku akcyjnym po ubiegłotygodniowych pozytywnych doniesieniach w kontekście wojny handlowej przygasł, niemniej jednak dzisiejsze posiedzenie Fed ma potencjał do tego aby to zmienić. W kontekście amerykańsko -chińskich negocjacji warto zwrócić uwagę na komentarz Trumpa, który uważa, że możliwe jest zarówno szybkie porozumienie handlowe jak i dopiero w 2020 roku, po wyborach. Oczywiście ten drugi scenariusz wiązałby się z dalszą eskalacją wojny handlowej, gdyż amerykański prezydent wielokrotnie groził Chinom, że jeśli te będą przedłużać rozmowy wówczas w kolejnej kadencji warunki nowej umowy handlowej będą gorsze dla nich. Na rynku ropy naftowej po wczorajszej przecenie wywołanej komunikatem płynącym z Arabii Saudyjskiej, który wskazywał, że w perspektywie 2-3 tygodni uda się w dużej części odbudować moce przesyłowe, sytuacja się stabilizuje, a WTI pozostaje powyżej 59 USD za baryłkę.