Apple przerwie i zrewiduje wewnętrzny program, w którym podsłuchiwani są użytkownicy Siri


Apple przerwie i zrewiduje wewnętrzny program, w którym podsłuchiwani są użytkownicy Siri

Apple tymczasowo zawiesi i dokona przeglądu globalnego programu, w którym zatrudnione przez firmę osoby odsłuchują nagrania zapytań skierowanych do Siri. Niedawno "The Guardian" opublikował artykuł, w którym ujawnił, że "usługodawcy" Apple’a regularnie słuchali nagrań, w których usłyszeć można poufne i prywatne informacje.

"Zobowiązujemy się do zapewnienia najlepszych wrażeń z korzystania z usługi Siri przy jednoczesnej ochronie prywatności użytkowników" – przekazał Apple w komentarzu amerykańskiej redakcji Business Insidera. "Przeprowadzamy dokładną inspekcję, a tymczasem zawieszamy ocenianie postępów Siri na całym świecie. W przyszłej aktualizacji oprogramowania, użytkownicy otrzymają możliwość wyboru uczestnictwa w ocenianiu Siri" – dodała firma.

Według Apple nagrania użytkowników z Siri są zapisywane i przechowywane przez sześć miesięcy, "aby system rozpoznawania mógł w przyszłości lepiej zrozumieć głos użytkownika". Po sześciu miesiącach egzemplarz nagrania "bez identyfikatora" trafia do archiwum Apple’a na okres do dwóch lat w celu "poprawy i rozwoju" funkcji Siri.

Prywatne nagrania użytkowników Siri

"The Guardian" przekazał niedawno, że wykonawcy zaangażowani w sprawdzanie rozwoju Siri mogą "regularnie słyszeć poufne informacje, handel narkotykami i nagrania par uprawiających seks".

Anonimowy usługodawca wyraził obawę co do ilości "niezwykle wrażliwych danych osobowych" zebranych przez Siri, gdy przypadkowo wymawiane jest "słowo przebudzenia" usługi. Usługodawcy odpowiedzialni za ocenianie rozwoju usługi odnotowują te interakcje, wraz z celowymi zapytaniami.

Apple przekazał "The Guardian", że "mniej niż 1 proc." dziennych aktywacji Siri wykorzystywane jest przez usługodawców i zazwyczaj są to nagrania "długości kilku sekund". Firma poinformowała dziennik, że zapytania nie są powiązane z identyfikatorem Apple ID i "wszyscy recenzenci są zobowiązani do przestrzegania ścisłych wymogów Apple w zakresie poufności".

WARTO WIEDZIEĆ: