Bańka o wykluczeniu Rosji: To bardzo dobra decyzja


Bańka o wykluczeniu Rosji: To bardzo dobra decyzja

Rosja została wykluczona z udziału w przyszłorocznych letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio i zimowych w Pekinie, które odbędą się w 2022 r. Taką rekomendację przyjęła jednogłośnie Światowa Organizacja Antydopingowa. – To bardzo dobry sygnał, że nie będzie pobłażania w walce z dopingiem – powiedział Witold Bańka, który od 1 stycznia obejmie stanowisko szefa WADA.

Rosja wykluczona z igrzysk olimpijskich po aferze dopingowej

Światowa Agencja Antydopingowa wykluczyła Rosję z letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 roku w związku z aferą...

zobacz więcej

Takie stanowisko rekomendował Komitetowi Wykonawczemu WADA panel WADA przed dwoma tygodniami. Na posiedzeniu w Lozannie organ zarządzający światową walką z dopingiem podjął taką decyzję jednogłośnie.

– Rosyjscy sportowcy, jeśli chcą wziąć udział w igrzyskach olimpijskich lub paraolimpijskich, będą musieli udowodnić, że nie byli zamieszani w programy dopingowe opisane w raportach McLarena (prokuratora WADA, zajmującego się dopingiem w Rosji – przyp. red.) lub ich próbki nie zostały sfałszowane – wyjaśnił rzecznik WADA James Fitzgerald.

Rosjanie przez cztery najbliższe lata nie będą mogli także organizować najważniejszych imprez sportowych, w tym aplikować o letnie czy zimowe igrzyska olimpijskie.

Co ciekawe, według rekomendacji WADA do takich nie zaliczają się przyszłoroczne mistrzostwa Europy i finał Ligi Mistrzów w 2021 r. Część meczów grupowych i ćwierćfinał oraz mecz o najbardziej prestiżowe trofeum w klubowej piłce na Starym Kontynencie odbędą się w Sankt Petersburgu.

– Dzisiejsza decyzja jest bardzo ważna w kontekście przyszłości systemu antydopingowego i na pewno przyczyni się do wzmocnienia wiarygodności WADA. Te rekomendacje zostały zatwierdzone jednogłośnie. Wcześniej ta decyzja była konsultowana z różnymi środowiskami – dodał były minister sportu.

Od decyzji WADA Rosjanom przysługuje prawo apelacji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu.

image

źródło: