Bezrobocie w USA maleje. Mniej rąk do pracy oznacza wyższe pensje


Bezrobocie w USA maleje. Mniej rąk do pracy oznacza wyższe pensje

Stopa bezrobocia wyniosła w USA w lipcu 3,9 proc., zgodnie z oczekiwaniami analityków. Dla porównania w czerwcu było to 4,0 proc. Wzrosły przy tym wynagrodzenia godzinowe w lipcu: o 0,3 miesiąc do miesiąca i o 2,7 proc. rok do roku – również zgodnie z oczekiwaniami.

Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym zwiększyło się o 157 tys. Konsensus rynkowy wynosił 190 tys. Oznacza to, że zatrudnienie nieznacznie spowolniło.

– Nigdy nie widziałam tak stabilnych wzrostów. Nie ma zmienności w tych liczbach – powiedziała Ellen Zentner, główna ekonomistka ds. USA w Morgan Stanley, podczas rozmowy z "The New York Times".

Z danych Agencji Reutera wynika, że w USA brakuje około 6,6 mln ludzi do pracy. W maju tego roku bezrobocie w Stanach Zjednoczonych osiągnęło najniższy poziom od 18 lat.

Departament Pracy podał, że wskaźnik zatrudnienia, określający, jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł w lipcu 62,9 proc., czyli tyle samo co w czerwcu.

Nowe dane dotyczące zatrudniania w Stanach pokazuje stały wzrost na rynku pracy, zgodny z prognozą Rezerwy Federalnej dotyczącą stopniowego wzrostu stóp procentowych.

WARTO WIEDZIEĆ: