BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji


Na globalnych rynkach akcji utrzymały się wczoraj słabsze nastroje, a spośród potencjalnych „sprawców” można wymienić kilku - w Europie Zachodniej niepewność związana z finiszem negocjacji brexitowych czy zamieszanie wokół budżetu włoskiego, w Stanach Zjednoczonych rosnące rentowności obligacji skarbowych, związane z obawami przed przyspieszeniem przez FED cyklu zacieśniania polityki monetarnej, a w tle brak deeskalacji napięć handlowych na linii Stany Zjednoczone – Chiny.

Słabszy okres notują ostatnio amerykańskie spółki technologiczne, które napędzały hossę na Wall Street i stanowiły prawdopodobnie najważniejszy czynnik, stojący za siłą amerykańskiej giełdy względem świata. Czynnikiem, który może przyćmić, przynajmniej w krótkim terminie, szereg czynników ryzyka jest startujący w piątek sezon wyników kwartalnych amerykańskich spółek (na pierwszy rzut idzie kilka banków) – w przypadku pozytywnych zaskoczeń, niewykluczony jest marsz indeksów w górę.

W niekorzystnym otoczeniu zewnętrznym krajowy rynek zanotował wczoraj silny spadek, głównie w obszarze największych spółek, aczkolwiek nowych minimów nie ustrzegł się sWIG80. Spośród spółek z WIG20 spadki miały szeroki charakter (wzrost jedynie 3 walorów), aczkolwiek przy ograniczonych obrotach. Z perspektywy technicznej, na indeksie coraz widoczniej zarysowuje się prawie ramię ewentualnej formacji głowy z ramionami, a indeks zbliżałby się do linii szyi, aczkolwiek wydźwięk formacji wydaje się ograniczony z uwagi na brak wyraźniejszego trendu ją poprzedzającego.


W kalendarium na dziś brak ważniejszych pozycji cenotwórczych, więcej atrakcji przewidzianych jest na końcówkę tygodnia, tj. czwartek i piątek (m.in. odczyty inflacyjne). Więcej informacji w załącznikuBM Alior  Bank 


Notowania WIG20