Brexit. Brytyjskie władze wzywają Polaków, by zarejestrowali się w systemie osiedleńczym


Brexit. Brytyjskie władze wzywają Polaków, by zarejestrowali się w systemie osiedleńczym

Polacy, będący największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii, pozostają najwolniej rejestrującą się grupą - aplikacje złożyło zaledwie 17 proc. z nich (154 tys. z szacowanych 905 tys. osób).

Caroline Nokes, wiceminister spraw wewnętrznych ds. imigracji zaapelowała, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę – tym bardziej, że rejestracja zajmuje nie więcej niż 10 minut i jest całkowicie bezpłatna.

- Swoboda przepływu osób w ramach UE jest kapitalną rzeczą, ale w efekcie nie mamy żadnego rejestru obywateli UE, którzy tutaj mieszkają. System osiedleńczy daje ludziom możliwość potwierdzenia swoich praw na przyszłość i nie chcemy, aby ktokolwiek miał z tym problemy – przekonuje Nokes w rozmowie z PAP.

image

Obejrzyj: Młodzi a brexit. 80 proc. Brytyjczyków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia chce pozostać w Unii

Ci, którzy mają na Wyspach kartotekę, mogą się spodziewać problemów po brexicie. Zwłaszcza Brexit. Eksperci: możemy się spodziewać "powrotu skazańców" do Polski

Aby mieć pewność, że z odbywającą się przez internet procedurą żaden zainteresowany nie będzie miał problemu, Home Office przekazało 57 organizacjom w całym kraju łącznie 9 mln funtów w celu stworzenia lokalnych centrów wsparcia, które będą udzielały pomocy osobom jej potrzebującym.

image

Kto może uzyskać status osoby osiedlonej?

Aby uzyskać status osoby osiedlonej, trzeba udowodnić, że w ostatnich pięciu latach każdego roku przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez co najmniej sześć miesięcy. W przeciwnym razie osoba składająca wniosek otrzyma tymczasowy status osiedlony, który będzie można zmienić na osiedlony po spełnieniu wymogu pięciu lat – wyjaśnia PAP.

W procesie aplikowania konieczne jest potwierdzenie tożsamości, miejsca zamieszkania oraz braku poważnych wyroków skazujących.

Niestabilna sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii może odbić się na sytuacji polskich pracowników na Wyspach.Brexit. Polacy w Wielkiej Brytanii mogą utracić swoje prawa
image

Jeśli dojdzie do porozumienia Londynu z Brukselą w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty, obywatele UE będą mieli do końca czerwca 2021 r. czas na złożenie wniosku w nowym systemie. W razie brexitu bez umowy czas ten skróciłby się do końca grudnia 2020 r.

Nieuzyskanie w wyznaczonym terminie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej może grozić uznaniem dalszego pobytu takiej osoby na terytorium Wielkiej Brytanii za nielegalny.

image

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

31 min. temu

DanPo 14latach mam dosc wlasnie wracam nogi tam nie postawie

31 min. temu

DanPo 14latach mam dosc wlasnie wracam nogi tam nie postawie

31 min. temu

DanPo 14latach mam dosc wlasnie wracam nogi tam nie postawie

image

Rozwiń komentarze (12)