Brytyjski wzór. Ministerstwo Finansów kończy pracę nad podatkiem od innowacji


Brytyjski wzór. Ministerstwo Finansów kończy pracę nad podatkiem od innowacji

Ministerstwo Finansów kończy pracę nad IP Boksem – informuje „Puls Biznesu”. W wersji roboczej podatek dochodowy od innowacji ma wynosić 5 proc. Przez 20 lat.

Raport OECD: Polska gospodarka dynamicznie się rozwija, bezrobocie najniższe od 20 lat

Polska gospodarka szybko się rozwija, rośnie poziom życia, dzięki czemu nasz kraj dogania gospodarki innych państw OECD – wynika z opublikowanego w...

zobacz więcej

IP Box jest rozwiązaniem, które ma już wiele krajów Europy, m.in. Węgrzy, Luksemburczycy, Portugalczycy, Brytyjczycy czy Francuzi. Najpierw wprowadzili go Irlandczycy, którzy po prostu znieśli podatek od dóbr intelektualnych zarejestrowanych w kraju.

W tym miesiącu projekt polskiej ustawy ma ujrzeć światło dzienne. Resort roboczo przyjął, że preferencyjna stawka podatkowa od przychodów z komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań ma wynieść 5 proc. Jest to bardzo konkurencyjna stawka, dziennik zaznacza jednak, że nie ma pewności, czy uda się ją utrzymać.

Dziennik zwraca uwagę, że przygotowanie nowej daniny nie jest łatwe, fiskus musi bowiem wziąć pod uwagę ograniczenia stawiane przez Komisję Europejską oraz Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), żeby nie spotkać się z zarzutem stosowania szkodliwych rozwiązań podatkowych.

źródło: