Były prezes Orlenu zatrzymany po raz drugi


Były prezes Orlenu zatrzymany po raz drugi

Funkcjonariusze gdańskiej delegatury CBA po raz drugi zatrzymali Jacka K., byłego prezesa Orlenu, a także sześć innych osób. Chodzi o podejrzenie korupcji przy organizacji imprez masowych i kampanii reklamowych.

Informację o zatrzymaniu potwierdziła w rozmowie z Business Insider Polska prok. Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej. To już drugie zatrzymanie Jacka K. w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi.

- Agenci Biura przeszukali mieszkania zatrzymanych oraz miejsce przechowywania dokumentacji firmowej - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn - Wszystkie zatrzymane przez CBA osoby usłyszały zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi - dodał.

Żaryn podał, że jednej z zatrzymanych osób uzupełniono zarzuty dotyczące niegospodarności, kolejnym osobom przedstawiono zarzuty m.in. poświadczenia nieprawdy, składania fałszywych zeznań oraz przywłaszczenia mienia znacznej wartości.

Zaznaczył, że prokurator nie wystąpił o areszt, zastosował wobec wszystkich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Rzecznik ministra koordynatora służb zaznaczył, że to kolejna realizacja w tej sprawie a śledztwo w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy.

Jacek K. został już raz zatrzymany

Jacek K. był szefem PKN Orlen od 2008 do 2015 roku. K. był już zatrzymany przez CBA w lutym, sąd zdecydował wtedy o jego trzymiesięcznym aresztowaniu, ale pozwolił mu odpowiadać z wolnej stopy za kaucję 1 mln zł.

Poprzednio K. został zatrzymany wraz z dwoma b. dyrektorami koncernu. Zarzucono im wówczas również wyrządzenie spółce szkody wielkich rozmiarów, nadużycia uprawnień, lub niedopełnienia obowiązków. B. szefa PKN Orlen podejrzewano, że doprowadził do 3,3 mln zł szkody majątkowej przy rozliczaniu imprezy Verva Street Racing - Dakar na Stadionie Narodowym. Jacek K. i dyrektorzy mieli zgodzić się na zapłacenie firmie organizującej imprezę zawyżone faktury i nie rozliczyć sprzedaży biletów.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Regionalna w Łodzi z inicjatywy CBA po kontroli w PKN Orlen w 2017 r.

Zobacz też: Kim jest zatrzymany Jacek K., były prezes Orlenu

[Artykuł aktualizowany]

WARTO WIEDZIEĆ: