Catan - nie ma lepszego prezentu na święta! Mamy na to 10 dowodów


Prezenty na święta zaprzątają ci głowę? Przychodzimy z pomocą: ten pomysł na świąteczny prezent to najbardziej uniwersalne i jednocześnie trafione rozwiązanie! Szukasz prezentu dla małżeństwa, młodych rodziców, grupy przyjaciół, dzieci, pracowników, a może teściów? Catan (gra znana też jest jako Osadnicy z Catanu) to strzał w dziesiątkę. Przetestowaliśmy grę od Galakty i oto nasze wnioski.


Catan to gra planszowa, w której gracze są pierwszymi osadnikami na nowym lądzie. Wznosimy pierwsze osady, budujemy drogi, a okoliczne tereny zapewniają nam surowce. Wkrótce osady stają się miastami. Jak to w życiu bywa, szybko zaczyna brakować miejsca na wyspie. Wtedy rozpoczyna się walka o surowce, teren i władzę.


Tak pokrótce można przybliżyć Catan – grę, która porwała miliony osób na całym świecie. Dziesięć powodów, dla których ta gra planszowa jest dobrym prezentem na święta, to także odpowiedź na pytanie, dlaczego jest aż tak dobra. Najważniejsze jednak jest też to, że Catan to idealna propozycja do rozpoczęcia przygody z grami planszowymi. Prosta, przyjemna i zapewniająca zabawę na długie godziny.


Popularność


Wiemy, że popularność nie zawsze determinuje jakość, ale… nie w tym przypadku. Catan szybko stał się bestsellerem nie dlatego, że każdy kupuje, by się o tym przekonać, ale dlatego, że gracze sami polecają ją znajomym, wiedząc, że warto i dając swoje słowo na słuszność tezy, że ta gra to naprawdę kawał rozrywki. Wiemy, co piszemy, graliśmy w to całymi nocami…


Catanfot. materiały prasowe


Rozbudowany świat gry


Jeśli spodoba się Wam wersja podstawowa, gra oferuje też kilka dodatków, które sprawiają, że cała rozgrywka staje się rozbudowana, ciekawa i ekscytująca. Catan – nowe dodatki to m.in.: Żeglarze (możliwość odkrywania nowych ziem), Miasta i rycerze (pełno nowych wyzwań w grze), Kupcy i barbarzyńcy (napady barbarzyńców na podróżujących kupców to dodatkowe urozmaicenie), Odkrywcy i piraci (przygody na morzach) oraz Skarby, smoki i odkrywcy (sześć scenariuszy, które dają nowe pole do popisu). Poza tym są jeszcze dodatki do Catanu rozszerzające podstawową planszę, umożliwiające grę w większym gronie (do 6 osób).Samodzielne gry


Popularność Catanu doprowadziła do tego, że w oparciu o format powstawały kolejne samodzielne gry. Najciekawszą opcją jest propozycja dla fanów Gry o tron, czyli Gra o tron Catan: Braterstwo straży. Inne to: Catan: Narodziny państwa Inków, Catan: Pojedynek, Na podbój Europy, Catan: Junior, a do tego szybką grę karcianą i kościaną. Dwie ostatnie wersje pozwalają cieszyć się Catanem w warunkach bardziej mobilnych – np. w pociągu podczas podróży.Interakcja pomiędzy graczami


Największą zaletą gier planszowych są interakcje z żywą osobą siedzącą obok nas. Catan pozwala wznieść to na nowy poziom dzięki rozmowom na temat wymiany handlowej. To ona daje wiele frajdy, bo trzeba prowadzić poważne negocjacje.


Catan - gra planszowafot. materiały prasowe


Wyjątkowa plansza


Twórcy wpadli na pomysł, by stworzyć planszę z heksów. To sprawia, że za każdym razem można układać ją inaczej. A dzięki temu każda rozgrywa będzie inna i nigdy nie popadniemy w monotonię.


Catan - gra planszowafot. materiały prasowe


Aplikacja gry


Gra planszowa nie musi zamykać się na nowe technologię. Twórcy stworzyli oficjalną aplikację z zasadami, która pozwala cieszyć się z gry bez ciągłego czytania instrukcji.


Catan - gra planszowafot. Google Play


Turnieje w Catan


Czujecie się już niepokonani w Catan? Wiedzcie więc, że są turnieje. Popularność gry jest tak gigantyczna, że nie tylko mamy oficjalne Mistrzostwa Polski, ale także Mistrzostwa Świata. Polecamy dla całej rodziny z gwarancją udanej zabawy.


Catan - gra planszowafot. materiały prasowe


Wspólne granie


Współcześnie mamy czasem problem z atrakcyjnym spędzaniem czasu ze znajomymi. Wielu zamyka się w światach komputerowych czy konsolowych, a przecież gra planszowa to idealna rozrywka na spotkanie z przyjaciółmi, która gwarantuje świetną zabawę. Zwłaszcza że zasady są proste i można je streścić w zaledwie kilka minut.


Catan - gra planszowafot. materiały prasowe


Grać każdy może. Jeden lepiej, drugi gorzej


Gry planszowe mają to do siebie, że czasem są zbyt trudne dla dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Jeśli chcemy więc wspólnie spędzać czas z maluchami, musimy kupić grę odpowiadającą konkretnej grupie wiekowej. W Catan tak nie jest! Wiek sugerowany to 10 lat, ale gra jest tak czytelna i prosta, że nawet 6-latki mogą spokojnie cieszyć się z rozgrywki. Jest tutaj niewiele tekstu, więc nie napotykają na żadne trudności.


Catan - gra planszowafot. materiały prasowe


Gra bawi, ale też uczy


Można śmiało powiedzieć, że Catan wychowuje pokolenie ekonomistów. Gra uczy myślenia taktycznego, zmiany strategii w zależności od gwałtownie zmieniającej się sytuacji oraz bilansu zysku i strat. Oferuje ona bowiem ładny balans pomiędzy losowością a strategią. To sprawia, że domorośli stratedzy nasycą swoje pragnienia, a ci, którzy przeważnie nie radzą sobie najlepiej w tego typu rozgrywkach, mają szansę zabłysnąć. Tu naprawdę każdy gra jak równy z równym.


Catan - gra planszowafot. materiały prasowe


Widzicie więc, że Catan to gra naprawdę wyjątkowa i warto ją podarować komuś na święta. Kosztuje zaledwie 119,9 złotych (sugerowana cena detaliczna, bez dodatków). Zaś ceny dodatków prezentują się tak:


  • Żeglarze – 119,9 złotych (sugerowana cena detaliczna)

  • Miasta i rycerze – 119,9 złotych (sugerowana cena detaliczna)

  • Kupcy i barbarzyńcy – 119,9 złotych (sugerowana cena detaliczna)

  • Odkrywcy i piraci – 139,9 złotych (sugerowana cena detaliczna)

Jeśli jesteście zainteresowani, sprawdźcie ofertę w sklepie wydawcy Galakta lub sklepach z grami planszowymi.


Materiał Partnerski


Źródło: zdjęcie główne: Galakta