CBA kontroluje chorzowski Stadion Śląski i urząd marszałkowski woj. śląskiego


Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje chorzowski Stadion Śląski i urząd marszałkowski woj. śląskiego - dowiedziała się w sobotę PAP. Kontrole w spółce "Stadion Śląski" i urzędzie mają dotyczyć rozbudowy oraz modernizacji stadionu - wartość kontraktów to ok. 20 mln zł.

Kierownik działu komunikacji społecznej spółki "Stadion Śląski" Adam Pawlicki potwierdził, że w spółce trwa kontrola prowadzona przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zaznaczył, że dotyczy ona działalności spółki w latach 2013-2016.


Pawlicki zapewnił, że "Stadion Śląski" "współpracuje z organem kontrolnym w pełnym zakresie". "Zarząd, pracownicy spółki oraz dokumentacja firmy są do dyspozycji kontrolujących" - zaznaczył.


Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA potwierdził, że kontrole są prowadzone przez funkcjonariuszy departamentu postępowań kontrolnych z katowickiej delegatury Biura i rozpoczęły się pod koniec stycznia.


Według informacji PAP obie kontrole - w spółce i urzędzie - mają zweryfikować, czy podczas przetargów na wykonanie głównej areny lekkoatletycznej oraz zaplecza treningowego na Stadionie Śląskim zachowano zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Agenci sprawdzą też roboty budowlane wykonane przez wyłonioną w przetargach firmę.

W samorządzie śląskim agenci CBA sprawdzają - wynika z informacji PAP - jak były podejmowane i realizowane decyzje przy udzieleniu zamówienia na kompleksowe wykonanie areny lekkoatletycznej na Stadionie Śląskim wraz z niezbędnym wyposażeniem i towarzyszącą infrastrukturą w ramach zadania "zadaszenie widowni i niezbędna infrastruktura techniczna" chorzowskiego stadionu.


Kontrola CBA w samej spółce samorządowej "Stadion Śląski" ma natomiast dotyczyć podejmowania i realizacji decyzji dotyczących zamówienia na przebudowę zaplecza rozgrzewkowo-treningowego na wschodnim przedpolu Stadionu w ramach tego samego zadania w systemie "zaprojektuj i wybuduj", wraz z zamówieniami na dodatkowe roboty.


Kontrola CBA powinna zakończyć się 23 kwietnia. Zgodnie z ustawą szef CBA w szczególnie uzasadnionych przypadkach ma prawo przedłużyć ją maksymalnie o sześć miesięcy.


Stadion Śląski według jego zarządcy jest największą areną lekkoatletyczną - ma 9 torów bieżni i największą otwartą sceną muzyczną w Polsce. Na płycie umieszczona jest też nowoczesna arena piłkarska - murawa na 7,5 tys. mkw. Po modernizacji stadion zyskał 43 tys. mkw. zadaszenia, nowe siedzenia i większość wyposażenia. Ma teraz blisko 55 tys. miejsc siedzących i ok. 85 tys. miejsc podczas koncertów - wynika z informacji zarządcy obiektu.Na terenie obiektu znajdują się oprócz głównej areny stadionu, kompleks sal wielofunkcyjnych w trybunie wschodniej, dwa boiska treningowe i inne obiekty, m.in. treningowe na tzw. przedpolu wschodnim oraz parking.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski


ago/ godl/


Źródło: PAP