Chiny grożą USA nowymi cłami


Chiny są gotowe nałożyć cła na 60 mld dol. importu ze Stanów Zjednoczonych, jeśli Waszyngton wprowadzi w życie zapowiedziane taryfy na produkty sprowadzane z Państwa Środka - informuje chińskie ministerstwo finansów.Chińczycy grożą nałożeniem dodatkowych ceł w wysokości 5, 10, 20 lub 25 proc. na 5207 produktów importowanych z USA, jeśli Amerykanie wprowadzą zapowiadane na początku lipca, a podwyższone wczoraj cła na 200 mld dol. importu z Chin.


  • 25 proc. cło ma objąć 2493 towary

  • 20 proc. cło - 1078 towarów

  • 10 proc. cło - 974 towary

  • 5 proc. cło - 662 towary

Na listach znalazły się m.in. produkty rolne, metale i chemikalia.


"Stany Zjednoczone wielokrotnie łamały konsensus osiągnięty w wyniku negocjacji między dwoma stronami, jednostronnie eskalując wojnę handlową i poważnie naruszając zasady Światowej Organizacji Handlu, podkopując globalne łańcuchy wartości oraz system wolnego handlu i poważnie szkodząc interesom naszego kraju i narodu, a także samym Stanom Zjednoczonym" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej chińskiego ministerstwa finansów.


Dotychczas Pekin odpowiadał Waszyngtonowi analogicznymi sankcjami, ale tym razem nie jest to możliwe, ponieważ import ze Stanów Zjednoczonych sięga 130 mld dol. (wg Amerykanów) lub 154 mld dol. (wg Chińczyków) rocznie.

Na tej rundzie wymiany ciosów prawdopodobnie się nie skończy, ponieważ prezydent Trump już zapowiedział, że jest gotowy nałożyć dodatkowe cła na wszystkie towary sprowadzane zza Muru. A poprzednie zapowiedzi retorsji ze strony Pekinu na przedstawione przez jego zespół taryfy tylko zachęcały go do ogłaszania kolejnych sankcji.Maciej Kalwasiński
Źródło: