Córce pensjonariuszki domu opieki w Paryżu odmówiono widzeń z matką


Córce pensjonariuszki domu opieki w Paryżu odmówiono widzeń z matką

Sabrina Deliry podjęła strajk głodowy w proteście przeciwko polityce jednego z domów opieki w Paryżu, w którym przebywa jej 80-letnia matka. Od początku obowiązującej we Francji kwarantanny, tj. od 17 marca, kobiecie – jak sama twierdzi – odmawia się widzenia ze starszą panią.

Koronawirus na świecie. Śledzimy najnowsze przypadki [RELACJA]

Świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Groźny wirus wywołujący zapalenie płuc rozprzestrzenił się z Chin i pojawił się w większości państw...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Moja matka ma poważne trudności fizyczne i psychiczne – powiedziała Deliry, która wynajęła prawnika w związku z odmową widzenia matki od początku obowiązującej we Francji kwarantanny, tj. od 17 marca.

– Jestem zdesperowana, poprosiłam o pozwolenie na spotkanie z moją mamą i otrzymałam odpowiedź odmowną – wyjaśniła Deliry francuskim mediom.

Zdaniem córki jej matka od miesiąca przebywa w pokoju o powierzchni 15 m2.

– Nie umieściłam mamy w domu opieki, żeby czuła się jak w więzieniu, żeby pozbawili mnie i ją podstawowych praw i wolności – stwierdziła zdenerwowana Deliry w telewizji BFMTV w poniedziałek.

Walka z pandemią koronawirusa. Czesi chwalą Polaków na Zaolziu

Szyją maseczki, przygotowują posiłki, pomagają seniorom – Polacy na Zaolziu aktywnie włączają się w walkę z epidemią. Konsulat Generalny RP w...

zobacz więcej

Deliry zapewniła, że rozumie środki ostrożności wprowadzone w celu ochrony mieszkańców domów spokojnej starości, którzy są szczególnie narażeni na koronawirusa. Uważa jednak, że brak kontaktu z rodziną źle działa na pensjonariuszy.

80-latka potrzebuje dwóch sesji fizjoterapii tygodniowo, a w związku z kwarantanną anulowano zabiegi medyczne wykonywane przez osoby z zewnątrz.

– Jeśli jej nie rozruszamy, nie będzie już mogła się poruszać, nie będzie mogła chodzić. Moja mama jest w poważnym stanie fizycznym i psychicznym. Po kwarantannie będzie warzywem – tłumaczy Deliry.

Córka zatrudniła prawnika, rozpoczęła strajk głodowy i zamierza codziennie wracać pod bramy domu opieki. Poproszony o komentarz w sprawie 80-letniej pensjonariuszki zarząd domu spokojnej starości wyjaśnił, że stosuje jedynie ograniczenia wprowadzone przez władze.

Od początku epidemii koronawirusa w domach spokojnej starości zmarło 2189 osób, potwierdzonych i podejrzanych przypadków Covid-19 jest 22 361, jak podało w niedzielę francuskie ministerstwo zdrowia.

image

źródło:

image