Daniels: Na pierwszy plan wysunęło się zrozumienie głębokiej wrażliwości obu stron


Daniels: Na pierwszy plan wysunęło się zrozumienie głębokiej wrażliwości obu stron

„Na pierwszy plan wysunęło się zrozumienie głębokiej wrażliwości obu stron, a przede wszystkim cierpienia Narodu Żydowskiego i Narodu Polskiego z winy niemieckich nazistów podczas II Wojny Światowej” – napisał w oświadczeniu prezes fundacji „From the Depths” Jonny Daniels. W ten sposób skomentował podpisanie wspólnej deklaracji przez premierów Polski i Izraela.

Jest reakcja amerykańskich Żydów na nowelizację ustawy o IPN

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) z zadowoleniem przyjął w środę nowelizację polskiej ustawy o IPN. „To ważny krok dla odbudowy zaufania w...

zobacz więcej

Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał nowelę ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Nowelizacja uchyla artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca – „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu”.

„Powrót ustawy o IPN do parlamentu jest pozytywną decyzją, która powinna wyjaśnić wiele kwestii. Jest to również okazja dla osób ze strony izraelskiej i żydowskiej, które zaangażowały się w najgorszy rodzaj antypolonizmu, by w końcu za to przeprosić” – oświadczył Daniels.

Premier Mateusz Morawiecki w Warszawie i premier Izraela Benjamin Netanjahu w Tel-Awivie podpisali wspólną polsko-izraelską deklarację, w której podkreślono m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa niemieckich nazistów i ich kolaborantów, potępienie przez oba rządy wszelkich form antysemityzmu i odrzucenie antypolonizmu oraz innych negatywnych stereotypów narodowych.

Premier w TVP: Jesteśmy poobijani, ale wychodzimy z tej batalii z tarczą

– Uważam, że ten dzień jest bardzo dobry dla Polski, bo deklaracja, którą wspólnie wynegocjowaliśmy, jest dla nas korzystna – mówił premier Mateusz...

zobacz więcej

Prezes fundacji „From the Depths” ocenił, że jeśli „z tego scenariusza wydarzyło się cokolwiek pozytywnego, to na pierwszy plan wysunęło się zrozumienie głębokiej wrażliwości obu stron, a przede wszystkim cierpienia Narodu Żydowskiego i Narodu Polskiego z winy niemieckich nazistów podczas II Wojny Światowej”.

„Powinniśmy uznać siebie cierpiącymi i w żaden sposób nie winić Polaków za niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne czy Holocaust, ponieważ jest to absolutne negowanie Holocaustu. Jestem pewien, że ten krok prowadzi do odnowy silnych stosunków polsko-żydowskich i jest to tylko niewielki punkt w 1000-letniej, wspólnej historii naszych narodów” – podkreślił Daniels.

Fundacja „From the Depths” działa w Polsce, w USA i w Izraelu. Na podstawie świadectw z ofiar Holokaustu i ich rodzin z całego świata dokumentuje ich historie, by przekazać je następnym pokoleniom.
źródło:

image