Decydujący mecz Ekstraklasy bez kibiców Lecha. Chcieli doprowadzić do przegranej swojej drużyny

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek na wniosek policji zdecydował, że niedzielny mecz ostatniej kolejki piłkarskiej ekstraklasy Piast Gliwice – Lech Poznań zostanie rozegrany bez udziału kibiców gości.

Zmarnowana szansa Legii Warszawa. Czas na sensacyjnego mistrza?

Postawa Legii Warszawa od wielu miesięcy woła o pomstę do nieba. W środę mistrzowie Polski przegrali kolejny mecz (0:1 z Jagiellonią Białystok) i –...

zobacz więcej

Jak poinformowała rzeczniczka komendanta wojewódzkiego śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara, powodem wniosku do wojewody były pozyskane drogą operacyjną informacje na temat możliwości zakłócenia przez kibiców gości przebiegu niedzielnego meczu.

Jedną z „metod” miałoby być ewentualne przerwanie spotkania w przypadku niekorzystnego wyniku. Rok wcześniej spotkanie ostatniej kolejki ekstraklasy Lech – Legia zostało przerwane w 77. minucie przy stanie 0:2, po obrzuceniu boiska racami i wtargnięciu na murawę kilkudziesięciu fanów „Kolejorza”. Legia otrzymała walkower i zdobyła tytuł mistrza Polski.

Niedzielny mecz zadecyduje, czy gliwiczanie zdobędą pierwszy w historii tytuł mistrza Polski. Zespół trenera Waldemara Fornalika będzie toczył „korespondencyjną” walkę z Legią Warszawa, która równolegle podejmie Zagłębie Lubin. Przed tym meczem Piast ma dwa punkty przewagi nad stołeczną drużyną.

Aby Piast mógł zapewnić sobie mistrzostwo bez względu na wynik meczu Legii z Zagłębiem, musi wygrać z Lechem. Dlatego też w internecie pojawiły się głosy kibiców „Kolejorza” zachęcające piłkarzy do porażki z gliwiczanami. Trener poznańskiego zespołu zapewnia jednak, że Lech nie zamierza ułatwiać zadania piłkarzom Piasta.

– Rozumiałbym, gdyby kibice byli źli po porażce, ale to, że życzą nam porażki, to jest trochę niespotykana sytuacja – powiedział na konferencji prasowej przed meczem Dariusz Żuraw.

Dodał, iż nie wyobraża sobie, aby „któremuś z zawodników lub zespołowi powiedział, że gramy tak, żeby Legia nie była mistrzem Polski”.

Rzecznik Lecha Maciej Henszel powiedział, że klub w Gliwicach miało dopingować ok. 700 kibiców poznańskiej drużyny.

– Sporządziliśmy listy imienne, zostały one wysłane, bilety były przygotowane. Nagle Piast się z tego wycofał. Co do decyzji wojewody, to jej nie komentujemy i też nic nie możemy z nią zrobić – zaznaczył.