"Der Spiegel" o "Piątce Kaczyńskiego". Rozgryzł prezesa PiS


"Der Spiegel" o "Piątce Kaczyńskiego". Rozgryzł prezesa PiS

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" nazywa "Piątkę Kaczyńskiego" "wielkodusznym rozdawaniem pieniędzy". Przyznaje, że taktyka PiS jest skuteczna i zapewnia wysokie poparcie.

"Der Spiegel" przypomina, że w tym roku w Polsce odbędą się dwa głosowania: do Parlamentu Europejskiego oraz wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu.

"Jarosław Kaczyński - człowiek, który z zaplecza kieruje narodowo-konserwatywnym rządem, wyznaczył strategię na kampanię wyborczą. Jego partia Prawo i Sprawiedliwość wielkodusznie rozdaje pieniądze. Katalog dobrodziejstw obejmuje pięć prezentów wyborczych i nazywany jest 'Piątką Kaczyńskiego'" - pisze Jan Puhl w najnowszym wydaniu tygodnika.

Autor wymienia między innymi świadczenie 500+ już na pierwsze dziecko, ulgi podatkowe dla młodych pracowników oraz więcej pieniędzy dla emerytów.

Zobacz także: Michał Kamiński komentuje najnowsze sondaże i rywalizację PiS z KE

Jak zaznacza Puhl, Kaczyński ostrzega równocześnie przed rzekomymi niebezpieczeństwami. Prezes PiS twierdzi, że opozycja chce wprowadzić możliwie szybko, a nie jak zaplanowano w dalekiej przyszłości, walutę euro w Polsce. Zdaniem Kaczyńskiego doprowadziłoby to do podwyżek cen i do upadku polskiej gospodarki. Polska musi najpierw zrównać się z Europą Zachodnią, a dopiero potem przyjąć euro.

Dziennikarz "Spiegla" zwraca uwagę na plakaty wyborcze PiS z hasłem "Masz prawo do europejskiego standardu życia. To gwarantuje Prawo i Sprawiedliwość".

Przesłanie PiS do wyborców brzmi: "Świat wokół nas jest niebezpieczny i niesprawiedliwy, ale my was chronimy. PiS jest siłą, która troszczy się o to, aby Polacy nie ucierpieli" - czytamy.

"Ta propaganda odnosi skutek. W sondażach partia Kaczyńskiego prowadzi przed liberalną konkurencją" - podsumowuje Puhl w najnowszym "Spieglu".