Dopóki inflacja nie przebije zauważalnie celu, stopy pozostaną niezmienione - Zubelewicz (opis)


"Tak długo, jak inflacja nie będzie przebijać w sposób zauważalny celu (inflacyjnego - PAP), tak długo obawiam się, że stopy pozostaną niezmienione" - powiedział Zubelewicz podczas konferencji po posiedzeniu RPP.

"Obecna polityka (RPP - PAP) w mojej ocenie, to polityka wspierania ujemnych realnych stóp procentowych, które wraz ze wzrostem CPI będą malały. To nie jest tak, że to jest tak do końca polityka stabilna, stabilna w sensie nominalnym, a nie realnym" - dodał.

Zubelewicz poinformował, że oczekuje obecnie na wyniki kolejnej projekcji inflacji, ponieważ materiały, którymi obecnie Rada dysponuje mają krótszy horyzont.

"Co z nich wynika? Że gospodarka, po krótkim okresie obniżki CPI będzie dzielnie zmierzać w kierunku celu inflacyjnego, co mnie martwi. (...) Wszystko się sprowadza do tego, jakie będą perspektywy zmiany cen w półtora roku od projekcji. Powinniśmy się zastanawiać, jak wpłynąć na inflację z pomocą pewnych narzędzi, a one działają z opóźnieniem" - powiedział.

"W tej chwili, ponieważ idziemy w kierunku celu i się na tym celu zatrzymujemy, z punktu widzenia przyjętych w poprzednim roku założeń polityki pieniężnej na obecny rok, nie powodują one konieczności działań. Natomiast w przyszłości ten cel będziemy przekraczać. (...) Jeżeli takie ryzyko nastąpi, to myślę, że pojawią się wnioski o podwyżki stóp" - dodał.

W majowym wywiadzie dla PAP Biznes Zubelewicz ocenił, że stopy procentowe należało podnieść już dawno temu i utrzymywanie ich na poziomie 2,00 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP wskazują Kamila Zubelewicza i Eugeniusza Gatnara jako najbardziej jastrzębich członków RPP. (PAP Biznes)

mj/ kuc/ asa/