"Duży brzuch będzie dodatkowym atutem". Wiemy, ile na godzinę zarabia Święty Mikołaj


"Duży brzuch będzie dodatkowym atutem". Wiemy, ile na godzinę zarabia Święty Mikołaj

Osoby roznoszące świąteczne ulotki, śnieżynki, sprzedawcy choinek oraz św. Mikołaj - to m.in. zajęcia, na które w grudniu jest największe zapotrzebowanie. Nie w każdym przypadku wiąże się to jednak z dobrym wynagrodzeniem.

ZOBACZ: "Zalecam zastanowić się, czy potrzebujemy na Boże Narodzenie choinki". Naukowiec o wpływie świąt na środowisko

"Duży brzuch będzie dodatkowym atutem"

Wizyty w przedszkolach, domowe, a nawet firmowe - z tym musi zmierzyć się w swojej pracy jeden z najpopularniejszych świętych. "Duży brzuch będzie dodatkowym atutem" - podkreślają pracodawcy w ogłoszeniach.

Z raportu firmy Personnel Service wynika, że zawód ten jest wśród wszystkich świątecznych prac najlepiej opłacalny. Święci Mikołaje mogą liczyć średnio na 55 złotych netto za godzinę. I chociaż sympatyczny brodacz w czerwonym kostiumie to postać kultowa, to w tym roku nie dostał podwyżki.

Śnieżynka z nowymi przywilejami

Uśmiech, dystans do siebie oraz pomysłowość w zabawach z dziećmi - m.in. takie wymagania stawiają agencje zatrudnienia przed osobami, jakie wcielą się w postać śnieżynki. Mile widziane są też języki obce czy też zdolności artystyczne.

Eksperci prognozują, że w takiej pracy można zarobić średnio 23,50 zł netto za godzinę. To zajęcie jest popularne głównie wśród młodych kobiet. Dlatego przy okazji, Personnel Service przypomina, że od tego roku - ze względu na nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - na pracowników przed 26. rokiem życia czeka "zerowy PIT". Co okazuje się kolejnym bonusem w przypadku tego sezonowego zawodu.

Brakuje chętnych do sprzedaży ryb

"Nawet 30 osób potrzeba do sprzedaży karpi w jednej z sieci sklepów w Łodzi" - donosi Dziennik Łódzki. Według danych sporządzonych przez Personnel Service, na sprzedawcę karpi czeka średnio 15,50 zł "na rękę".

Być może coraz mniejsze zainteresowanie tym stanowiskiem wynika z licznych akcji, przeprowadzanych przez organizację, które chronią praw zwierząt. "Żywa ryba powoli i w męczarniach kona na taśmie sklepowej..." - pisze Fundacja Viva o sytuacji, jaka ostatnio miała miejsce w jednym z poznańskich supermarketów. 

Usługi i handel mało opłacalne, z jednym wyjątkiem...

Tuż za św. Mikołajem i śnieżynką pod względem wysokości zarobków znalazł się sprzedawca choinek. Tutaj głównym atutem jest doświadczenie w handlu. Sprzedawcy bożonarodzeniowego drzewka mogą dostać za godzinę swojej pracy średnio 19zł/netto.

Wśród zawodów najmniej opłacalnych w świątecznym okresie znaleźli się m.in.: kelnerzy, sprzedawcy fajerwerków oraz osoby na stanowiskach merchandiserów. 

O obowiązkach tego ostatniego w Polsce słyszało być może jeszcze niewiele osób. Przedstawiciele tego fachu mają za zadanie wcielić w taktykę marketingową sklepu system ułożenia towarów, który będzie wpływał na ich większą sprzedaż. Za pomysłowość do tego, by biznes dobrze się kręcił można dostać średnio 14, 25zł/netto za godzinę.

Dla tych, którzy będą w okresie świątecznym obsługiwać klientów w branży gastronomicznej również, nie czeka zbyt wysokie wynagrodzenie – bo jedynie 14, 50zł/netto za godzinę. Tutaj podstawą jest oczywiście książeczka sanepidowska, doświadczenie i znajomość, co najmniej jednego języka obcego.

Udzielanie klientom informacji o produkcie oraz ukończone 18 lat – m.in. takie wymagania stawia jedna z sieci handlowych sprzedawcom fajerwerków. Będąc na tym stanowisku należy pamiętać, że za sprzedaż materiałów pirotechnicznych nieletnim grozi m.in. kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności na okres 2 lat. Wynagrodzenie handlarzy wynosi średnio jedynie 14,75 zł/netto za godzinę pracy.

Ulotkarze zarobią najmniej

Raport Personnel Service o dochodach w branży świątecznej zamykają ulotkarze. Wymagania nie są tu zbytnio wygórowane – liczą się głównie chęci oraz dobra orientacja w terenie.

Za dostarczanie świątecznych materiałów reklamowych można zarobić średnio 13, 50 zł "na rękę".

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo...

ms/ml/ businessinsider.com.pl/dzienniklodzki.pl