Dynamiczny wzrost ruchu lotniczego w Polsce. Ponad 45 mln pasażerów w 2018 r.


Dynamiczny wzrost ruchu lotniczego w Polsce. Ponad 45 mln pasażerów w 2018 r.

Polskie lotniska w 2018 r. obsłużyły 45,7 mln pasażerów, czyli o 14 proc. więcej niż rok wcześniej – informuje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Liderem jest warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina, które w 2018 r. obsłużyło 17,7 mln pasażerów, o ponad 2 mln więcej niż w 2017 r.

„Lotniczy środek ciężkości w Europie przenosi się m.in. do Polski”

Lotniczy środek ciężkości w Europie przenosi się na wschód – napisał na Twitterze pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj...

zobacz więcej

„W 2018 r. polskie lotniska obsłużyły 45,7 mln pasażerów, czyli aż o 14 proc. więcej niż w roku ubiegłym. To o 3 mln więcej niż zakładały prognozy ULC” – informuje Urząd w wydanym w tej sprawie komunikacie.

Jak podał ULC, na pierwszym miejscu pod względem przewiezionych pasażerów jest irlandzki Ryanair, ponad 11,5 mln, ale najszybciej rosną Polskie Linie Lotnicze LOT, które przewiozły 10,5 mln, a więc o ponad 2 mln pasażerów więcej niż w 2017 r. To 24-proc. wzrost.

„Głównym motorem tak dynamicznego wzrostu ruchu lotniczego w Polsce jest m.in. nadrabianie zaległości w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Mimo że Polacy latają znacznie rzadziej niż statystyczny Europejczyk, polski rynek lotniczy odnotowuje z roku na rok lepsze wyniki” – powiedział cytowany w komunikacie prezes ULC Piotr Samson.

„Największe nasycenie ruchu występuje w głównych lotniskach Polski centralnej, co w przyszłości może powodować problemy z przepustowością” – dodał Samson.

Z danych ULC wynika, że wśród portów lotniczych liderem jest Lotnisko Chopina w Warszawie, z którego usług w 2018 roku skorzystało ponad 17,7 mln pasażerów. „Port odnotował wzrost o 13 proc. i osiągnął najlepszy wzrost ilościowy spośród portów w Polsce: obsłużył o ponad 2 mln pasażerów więcej niż w 2017 r.” – czytamy.

Drugim lotniskiem pod względem wzrostów ilościowych było Katowice-Pyrzowice, z 0,95 mln pasażerów więcej niż w rzeszłym roku (dynamika wzrostu 24 proc.).

W dalszej kolejności bardzo dobre wyniki osiągnęły porty Kraków-Balice (930 tys. pasażerów więcej i 16 proc. wzrostu), Poznań-Ławica (ponad 622 tys. pasażerów więcej i aż 34 proc. wzrostu) i Wrocław-Strachowice (488 tys. pasażerów i 17 proc. wzrostu).

image

źródło:

image