DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany amerykańskich indeksów


Indeks S&P 500 spadł o 0,09 proc., Dow Jones Industrial zwyżkował o 0,03 proc., a Nasdaq Comp. poszedł w dół o 0,16 proc.

Notowaniom na Wall Street nie pomogły słabe dane z rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów spadła w styczniu w porównaniu do grudnia o 6,9 proc. i wyniosła 607 tys. w ujęciu rocznym.

Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie 622 tys.

Po wzrostowej korekcie we środę ponownie potaniały akcje Boeinga. W czwartek kurs spadł o 1 proc. po tym, jak dzień wcześniej producent samolotów podjął decyzję o zawieszeniu lotów wszystkich samolotów 737 Max.

O niemal 2 proc. poszły w dół notowania Facebooka. W środę przez wiele godzin nie działały serwisy społecznościowe należące do spółki, takie jak Instagram i WhatsApp.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,56 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 0,13 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,82 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 0,37 proc.

Mocno zwyżkował akcje włoskich banków (Banco BPM podrożał 4,2 proc.), po wypowiedzi członka zarządu EBC Benoita Coeure'a, który stwierdził, że Włochy nie stanowią zagrożenia dla strefy euro i nie ma powodu, aby włoska gospodarka pozostawała w recesji.

Austriacki Raiffeisen Bank International zwyżkował o 4,5 proc., po podtrzymaniu rekomendacji "kupuj" przez analityków Societe Generale i podwyższeniu przez nich ceny docelowej akcji tego banku.

Walory Lufthansy potaniały o 6,4 proc., po obniżeniu przez spółkę planów wzrostu, w reakcji na spadek cen biletów i wyższe koszty paliwa.

Dolar umocnił się o 0,3 proc. wobec koszyka walut do 96,7 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,23 proc. do 1,1299.

Kwotowanie USD/JPY wzrósł o 0,5 proc. do 111,69.

Kurs funta spadł o 0,6 proc. wobec dolara do 1,3226.

Rentowność 10-letnich UST wzrosła o 1 pb do 2,63 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX zyskała 0,45 proc. proc. do 58,52 USD za baryłkę, a Brent na ICE spadła o 0,56 proc. do 67,17 USD/b.

IZBA GMIN ZA OPÓŹNIENIEM BREXITU

Brytyjska Izba Gmin przyjęła uchwałę rządu T. May, która zakłada, że Wielka Brytania będzie wnioskować do Unii Europejskiej o wydłużenie czasu opuszczenia Wspólnoty przez Londyn. Za uchwałą głosowało 412 posłów, przeciw było 202 parlamentarzystów.

Rządowy wniosek zakłada, że rząd wniesie do UE o przesunięcie daty Brexitu do 30 czerwca, jeśli umowa ws. Brexitu zostanie zawarta do 20 marca. Jeśli parlament po raz trzeci odrzuci umowę wynegocjowaną przez rząd, to premier May będzie wnosić o dłuższe przesunięcie w czasie daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

W środę brytyjski parlament zagłosował za uchwałą wyrażającą polityczny sprzeciw wobec bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W wieczornej serii kluczowych głosowań posłowie do Izby Gmin dwukrotnie zagłosowali przeciwko rządowi Theresy May, po raz kolei wymuszając na premier zmianę obranej taktyki w sprawie Brexitu.

We wtorek wieczorem brytyjska Izba Gmin odrzuciła po raz drugi umowę ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, którą wynegocjował rząd premier Theresy May.

Jeśli termin Brexitu nie zostanie przesunięty lub gdy do 29 marca nie zostanie podpisane porozumienie ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, Londyn najprawdopodobniej opuści UE bez umowy.

"Wyjściem z impasu byłyby albo przedterminowe wybory, albo powtórne referendum. Decyzje w tych sprawach nastąpią prawdopodobnie przed końcem marca 2019 r.” – napisali w czwartkowym raporcie analitycy ING.

MEDIA: UMOWA USA-CHINY POD ZNAKIEM ZAPYTANIA

Agencja Bloomberga podała w czwartek na trzech anonimowych źródłach, że do spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, ws. podpisania umowy o handlu, może dojść najwcześniej w kwietniu a nie jeszcze w marcu.

Źródła podały, że pomimo twierdzeń o postępach w negocjacjach pomiędzy USA a Chinami, oczekiwany szczyt USA-Chiny w ośrodku Mar-a-Lago ma się odbyć pod koniec kwietnia, jeśli w ogóle do niego dojdzie.

Chiny naciskają na oficjalną wizytę państwową, a nie na udział urzędników niższego szczebla w podpisaniu umowy handlowej z USA.

Rozczarowujące były też dane z chińskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa Chin zwiększyła się w styczniu-lutym o 5,3 proc. rdr, wobec prognoz wzrostu o 5,6 proc. To najsłabszy wynik od 17 lat. Z kolei stopa bezrobocia wyniosła na koniec lutego 5,3 proc. wobec 4,9 proc. na koniec grudnia 2018. To jej najwyższy poziom od 2 lat. (PAP Biznes)

kkr/ ana/ tj/