DZIEŃ NA RYNKACH: Rozpoczyna się kluczowy tydzień dla negocjacji handlowych USA-Chiny


Kontrakty na Euro Stoxx 50 zwyżkują o 0,511 proc., FTSE 100 - w górę o 0,442 proc., a na DAX rosną o 0,463 proc.

W USA kontrakty zniżkują po 0,04-0,12 proc.

Przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer i sekretarz skarbu Steven Mnuchin w tym tygodniu spotkają się w Pekinie z urzędnikami z Chin, by dyskutować o relacjach handlowych.

USA i Chiny mają czas do 1 marca - wtedy przypada ostateczny termin, do którego należałoby osiągnąć rozwiązanie w sprawie handlu pomiędzy USA i Chinami. W przeciwnym wypadku USA podwyższą cła na chińskie towary o wartości 200 mln USD do 25 proc. z obecnych 10 proc.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że nie spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem przed 1 marca.

Na globalne rynki znów wkradają się wątpliwości co do możliwych postępów w rozmowach USA z Chinami.

"Na rynkach koncentrujemy się na negocjacjach USA-Chiny i nadal mamy obawy o globalny wzrost gospodarczy" - mówi Kerry Craig, strateg globalnych rynków w JPMorgan Asset Management.

Tymczasem trwa sezon publikacji wyników kwartalnych spółek, a w tym tygodniu swoje dane przedstawią m.in. Vivendi, Nvidia, Cisco, Nestle, Coca-Cola, Credit Suisse, Michelin i Nissan.

Z kolei w USA możliwy jest kolejny shutdown - częściowe zamknięcie instytucji federalnych.

Amerykańska administracja - na mocy podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa ustawy z 26 stycznia - może działać do piątku - 15.02. Do tego czasu Demokraci, którzy mają większość z Izbie Reprezentantów, Republikanie i Biały Dom muszą znaleźć rozwiązanie sporu dotyczącego finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem.

Poprzedni shutdown - pięciotygodniowy i najdłuższy w historii USA - trwał od 22 grudnia 2018 r.(PAP Biznes)

aj/ asa/