Dziś w Brukseli decyzja w sprawie brexitu. Treść dokumentów już uzgodniona


Dziś w Brukseli decyzja w sprawie brexitu. Treść dokumentów  już uzgodniona

W Brukseli unijni liderzy zdecydują o kształcie porozumienia brexitowego. Ostatnia przeszkoda na drodze do jednomyślnego przyjęcia umowy rozwodowej z Londynem zniknęła dopiero w piątek; udało się osiągnąć porozumienie w sprawie budzącej sprzeciw Hiszpanii, a dotyczących przyszłego statusu prawnego Gibraltaru.

May: Brexit to koniec uprzywilejowania dla migrantów z UE

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May broniła projektu porozumienia z Unią Europejską ws. warunków brexitu. Argumentowała, że spełnia on...

zobacz więcej

Szczyt rozpocznie się od spotkania przywódców unijnych z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim. Następnie zaplanowano sesję roboczą w formacie 27 państw, po której przywódcy spotkają się z brytyjską premier Theresą May.

Poza zatwierdzeniem umowy o Brexicie szefowie państw i rządów mają rozmawiać o dalszym harmonogramie prac.

Na godz. 12 zaplanowano konferencję prasową szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.

Treść dokumentów została już uzgodniona na poziomie negocjatorów oraz wstępnie poparta na poziomie politycznym. Udało się osiągnąć porozumienie w sprawie budzących sprzeciw Hiszpanii zapisów dotyczących przyszłego statusu prawnego Gibraltaru.

Sprawa ta groziła zablokowaniem umowy o Brexicie przez Hiszpanię. Ostatecznie premier Pedro Sanchez poinformował, że Hiszpania nie ma już zastrzeżeń do umowy.

image

źródło:

image