Jak głosować, by oddać ważny głos? Wybory prezydenckie 2020, II tura


Jak głosować, by oddać ważny głos? Wybory prezydenckie 2020, II tura

Wybory 2020. Jak głosować, by oddać ważny głos?

W niedzielę 12 lipca 2020 decydujące starcie pomiędzy kandydatami na prezydenta. W tym dniu lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7:00-21:00, więc w tylko w tym czasie można iść głosować.

Idąc do głosowania, należy mieć ze sobą dokument, potwierdzający tożsamość. Następnie, lokalu wyborczym, po weryfikacji tożsamości, wyborca otrzymuje kartę do głosowania.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że karta do głosowania ma dwie pieczęci. "Pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej jest nadrukowana na karcie i ma kolor czarny. Druga pieczęć, stawiana ręcznie przez właściwą obwodową komisję wyborczą może mieć dowolny kolor" - podaje PKW.

Warto pamiętać, że karta do głosowania ma ścięty prawy górny róg, co jest niezbędne, by głosować mogły osoby niewidome.

Karta do głosowania w II turze wyborów prezydenckich 2020 będzie zawierała nazwiska dwóch kandydatów na prezydenta Polski, ułożone w kolejności alfabetycznej. Przy nazwisku każdego z nich znajduje się pusty kwadracik.

Jak głosować, by głos był ważny? Aby oddać ważny głos, należy zaznaczyć znak "X" w pustym kwadraciku (kratce) przy nazwisku tylko jednego kandydata. Zaznaczenie "X" w dwóch pustych kratkach jest równoznaczne z oddaniem nieważnego głosu. Głos jest też nieważny wtedy, gdy "X" zaznaczymy w innym miejscu niż pusty kwadracik.