Jeśli jest ci smutno, zjedź jogurt


Jeśli jest ci smutno, zjedź jogurt

Jeśli jest ci smutno, zjedź jogurt. Jak przekonują naukowcy, jogurt poprawia humor. Osoby regularnie spożywające ten produkt są mniej narażone na depresję.

Gwiazdy promują nową dietę. Dietetycy: Jest śmiertelnie niebezpieczna

Eksperci ostrzegają przed „niebezpiecznym” i „absurdalnym” nowym trendem żywieniowym, który promuje całkowitą rezygnację z wody. Dry fasting cieszy...

zobacz więcej

W najnowszej, trzeciej już odsłonie swojego bestsellera „Mity medyczne, które mogą zabić”, lekarz pierwszego kontaktu, Katarzyna Świątkowska, przypomina jedno z głośnych badań na temat wpływu jedzenia jogurtu na nasz organizm.

„Osoby spożywające jogurty 1-4 razy w tygodniu w porównaniu z tymi, którzy nie konsumowali ich regularnie, rzadziej wykazywały objawy depresji. Wyniki pozostały takie same po uwzględnieniu szeregu możliwych »czynników zakłócających«, jak wiek, płeć, ogólna dieta i styl życia oraz stan zdrowia” – Świątkowska przywołuje wnioski z badania, które przeprowadzili japońscy naukowcy. Jego wyniki opublikowano w 2017 r.

Kluczowe znaczenie mają dodawane do jogurtu bakterie z rodzaju Lactobacillus. Obniżają one stężenie kinureniny we krwi. Wysoki poziom tego związku jest charakterystyczny dla osób z depresją.

Najlepsze rezultaty przyniesienie jednak połączenie jedzenia jogurtu z regularnym wysiłkiem fizycznym. Dzięki ruchowi zwiększa się bowiem wyraźnie produkcja odpowiadającej za zadowolenie z życia serotoniny.

image
źródło:

image