KARP krytykuje reakcję na atak na ambasadora Magierowskiego. „Granie kartą żydowską”


KARP krytykuje reakcję na atak na ambasadora Magierowskiego. „Granie kartą żydowską”

„Fakt, że incydent w Tel Awiwie został upubliczniony i skomentowany przez najwyższe osobistości w państwie świadczy, że rządzące środowiska polityczne postanowiły zagrać »kartą żydowską« w przededniu wyborów” – oceniła Konferencja Ambasadorów RP w liście otwartym, opublikowanym przez portal Onet.pl. Byli dyplomaci krytykują zdecydowaną reakcję polskiej strony na atak na ambasadora Marka Magierowskiego.

Ambasador RP w Izraelu po ataku: Pracujemy dalej

Dziękuję za wszystkie wyrazy wsparcia – napisał na Twitterze ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. We wtorek dyplomata został zaatakowany przed...

zobacz więcej

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został we wtorek zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie.

„Historia dyplomacji zna wiele takich, a nawet znacznie gwałtowniejszych zdarzeń. Nigdy jednak informacje te nie przedostawały się do publicznej wiadomości, ponieważ zagrażałyby powodzeniu ważniejszych spraw, a jednocześnie pokazywały brak profesjonalizmu skarżącego się dyplomaty” – napisali dyplomacie w liście Konferencji Ambasadorów RP.

Sprawę ujawniły izraelskie media. Izraelski portal Ynet News, a za nim internetowe wydanie dziennika „Jerusalem Post”. Media podały, że napastnik po wyjściu z ambasady podszedł do samochodu, którym poruszał się ambasador, otworzył drzwi, a następnie opluł i znieważył polskiego dyplomatę.


Bezpośrednio po zajściu polska ambasada złożyła zawiadomienie na izraelskiej policji, a Magierowski zgłosił skargę w izraelskim MSZ. Jak pisał „JPost”, resort ten skontaktował się z policją i polecił, by atak na polskiego dyplomatę traktowała priorytetowo. Podejrzanego ujęto półtorej godziny po incydencie. W czwartek usłyszał zarzuty napaści i gróźb karalnych.

Światowy Kongres Żydów o ataku na ambasadora Polski w Izraelu

„Przedstawiciele Światowego Kongresu Żydów są wstrząśnięci i skonsternowani atakiem na polskiego ambasadora w Izraelu Marka Magierowskiego” –...

zobacz więcej

W związku z atakiem do MSZ na środę została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, która wyraziła ubolewanie z powodu incydentu, deklarując zarazem pomoc władz izraelskich w jego pełnym wyjaśnieniu.

Rzecznik izraelskiego MSZ Emmanuel Nahszon podkreślił w środę na Twitterze, że państwo żydowskie jest wstrząśnięte napaścią na ambasadora Polski.

Prezydent Andrzej Duda w liście do prezydenta Izraela Re’uwena Riwlina napisał w piątek, że oczekuje „rzetelnego wyjaśnienia i sprawiedliwiej oceny” ataku na polskiego ambasadora.

image

Konferencja Ambasadorów RP została powołana rok temu przez 29 byłych dyplomatów. Jej celem, jak ogłoszono, jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji.