- Kierowco włącz światła! Ostrzega algorytm


Sztuczna inteligencja rozpozna, czy
kierowcy stojący na skrzyżowaniu mają włączone światła. Komunikat wyświetli się także w przypadku, gdy działać będzie tylko jeden reflektor. 


Sztuczna inteligencja ostrzega warszawskich kierowców

- Kierowco czerwonej mazdy! Włącz światła!!! – sztuczna inteligencja ostrzega kierujących, którzy stoją na skrzyżowaniu na Placu Unii w Warszawie. Algorytm wykrywa brak włączonych świateł oraz wyświetla komunikat na ekranie gdy sprawny jest tylko jeden reflektor. Rozpoznaje z 95% skutecznością kolor pojazdu i w 90% nie myli się w przypadku marki.


100 zł i 2 punkty karne? 


Algorytm rozpoznaje rodzaj i kolor pojazdu z odległości 200 metrów. System jest w stanie rozróżnić 120 kombinacji. Na powierzchni 165 metrów kwadratowych, na elewacji centrum handlowego „Plac Unii City Shopping” umieszczona została kurtyna LED, na której wyświetla się komunikat. Informacja pokazuje się tylko, dla kierowców stojących na skrzyżowaniu, którzy mogą ją przeczytać w tym samym momencie, w którym algorytm wykryje brak świateł.

 „Twoje światła – nasze
bezpieczeństwo” to projekt zrealizowany przez Social Network oraz polską
policję. Kampania ma charakter edukacyjny, za skrzyżowaniem nie stoi policjant
z lizakiem i gotowym mandatem na 100 zł i 2 punktami karnymi dla kierowców, którzy zapomnieli włączyć światła lub mają uszkodzony reflektor. 

Sztuczna inteligencja, postępująca robotyzacja i automatyzacja procesów staje się codziennością. W ostatnim czasie Amazon poinformował, że „zatrudni” cztery razy więcej robotów niż ludzi w nowym centrum logistycznym w Polsce. Google przymierza się do budowania „inteligentnego miasteczka"

Pojawia się pytanie, czy Polska gotowa jest na krok w przyszłość? Jak wynika z raportu Polskiego
Instytutu Ekonomicznego, 6% przedsiębiorców w Polsce korzysta w robotów
przemysłowych i usługowych. Zamykamy stawki w światowych, europejskich i regionalnych rankingach.


DF

Źródło: