Kolejny brytyjski okręt popłynie do Zatoki Perskiej


Kolejny brytyjski okręt popłynie do Zatoki Perskiej

Wielka Brytania zdecydowała w sobotę o wysłaniu kolejnego okrętu w rejon Zatoki Perskiej do ochrony przepływających tam statków handlowych – poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

Iran tłumaczy zatrzymanie brytyjskiego tankowca. „Doszło do kolizji”

Tankowiec Stena Impero pod brytyjską flagą, przejęty w piątek przez Gwardię Rewolucyjną Iranu w cieśninie Ormuz, wcześniej uczestniczył w kolizji z...

zobacz więcej

– Gdziekolwiek powiewa czerwona bandera (bandera używana przez statki brytyjskiej marynarki handlowej – red.), tam Wielka Brytania jest gotowa chronić wolność żeglugi – powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace.

W rejonie Zatoki Perskiej przebywają obecnie dwa brytyjskie okręty – niszczyciel HMS Duncan i fregata HMS Montrose, które w ostatnich tygodniach eskortowały w cieśninie Ormuz dziesiątki statków handlowych. Pod koniec tego roku Duncan zostanie skierowany na prace techniczne, a zastąpi go fregata HMS Kent.

Sobotnia decyzja Wielkiej Brytanii jest wynikiem zwiększonych napięć między Londynem a Teheranem po tym, jak 19 lipca pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero został przejęty przez irańską Gwardię Rewolucyjną na wodach międzynarodowych w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc.

Powszechnie uważa się, że przejęcie Steny Impero było odwetem za zatrzymanie 4 lipca przez Brytyjczyków irańskiego tankowca Grace 1 u wybrzeży Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię, czemu Teheran zaprzecza.

Grace 1, obecnie pod nazwą Adrian Darya–1, został zwolniony przez Gibraltar 18 sierpnia. Agencja AP poinformowała w sobotę, że statek prawdopodobnie zmierza do tureckiego portu Mersin.

image

źródło:

image