Komisja śledcza ds. VAT przesłucha koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego


Komisja śledcza ds. VAT przesłucha koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego

Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych, zostanie przesłuchany przez komisję śledczą ds. VAT - poinformował szef tej sejmowej komisji Marcin Horała. Dodał, że świadkami będą też były szef wywiadu skarbowego Piotr Perkins i b. dyrektor z MF Jacek Skonieczny.

Horała pytany w czwartek, czy komisja na zamkniętym posiedzeniu przegłosowała wniosek posłów PO o wezwanie na świadka ministra koordynatora Mariusza Kamińskiego, byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (2006-2009), powiedział: "Tak".

Komisja śledcza ds. VAT przesłucha Mariusza Kamińskiego i byłego szefa wywiadu skarbowego

Horała dodał, że komisja wezwała jeszcze dwóch innych świadków, "w tym byłego szefa wywiadu skarbowego Piotra Perkinsa oraz byłego dyrektora Departamentu Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów Jacka Skoniecznego".

Polityk zaznaczył, że na razie - do końca marca br. terminy przesłuchań świadków są już wyznaczone.

Ponadto przewodniczący komisji ds. VAT poinformował PAP, że nie wyznaczono jeszcze nowego terminu przesłuchania byłego ministra finansów w rządzie PO Mateusza Szczurka. Jego przesłuchanie miało się odbyć w środę, 16 stycznia br.

Zdaniem Zbigniewa Konwińskiego, posła PO, komisja powołała na świadka ministra Kamińskiego, bo wcześniej przesłuchiwała jego następca w CBA, Pawła Wojtunika. Jak powiedział, zgłosił wniosek o przesłuchanie Kamińskiego, bo uważał, że brak Kamińskiego jako świadka było "mocnym niedopatrzeniem".

Konwiński powiedział, że komisja zapyta Kamińskiego o to, jak CBA walczyło z przestępczością vatowską przez dwa lata, kiedy był szefem tej służby, "czy tylko walczono z ówcześnie rządząca Platformą Obywatelską, czy może również z przestępcami vatowskimi".

Marcin Horała pytany o przesłuchanie Renaty Hayder (doradcy społecznego byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego i jednocześnie zatrudnionej w firmie Ernst & Young), podkreślił, że będzie ją pytał o "udział w tworzeniu nowelizacji (ustawy o VAT - PAP) z 2008 roku, oraz o jej zadania, charakter i zakres tego, co robiła w ministerstwie finansów"

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca ub.r. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie.

WARTO WIEDZIEĆ: