Komitet Żydów Amerykańskich i ambasador USA z zadowoleniem o noweli ustawy o IPN


Komitet Żydów Amerykańskich i ambasador USA z zadowoleniem o noweli ustawy o IPN

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) z zadowoleniem przyjął w środę nowelizację polskiej ustawy o IPN. W podobnym tonie wypowiedział się ambasador USA Polsce Paul W. Jones.

American Jewish Committee

27-06-2018 20:56 Kaczyński: dzięki porozumieniu z Izraelem uzyskujemy więcej, niż dzięki zapisom nowelizacji o IPN
27-06-2018 21:10

AJC "z zadowoleniem przyjmuje dziś działanie polskiego parlamentu w celu wycofania zapisu o sankcjach karnych w kontrowersyjnej ustawie" o IPN - czytamy.

"Poprawa tego przeciwskutecznego środka to ważny krok dla odbudowy zaufania i poprawy relacji między Polską, światem żydowskim oraz Stanami Zjednoczonymi" - powiedział cytowany w tekście oświadczenia prezes AJC David Harris.

W oświadczeniu podkreślono, że szef organizacji spotykał się z polskimi urzędnikami w celu "złagodzenia kryzysu, który wybuchł z powodu ustawy".

Z zadowoleniem o nowelizacji ustawy o IPN wypowiedział się także ambasador USA Polsce Paul W. Jones.

Zauważył on, że różni kongresmeni i niektórzy obywatele USA wyrażali obawy w związku z tą ustawą. Jego zdaniem po uchwaleniu nowelizacji "ludzie będą czuć się pewnie w przyszłości w tych kwestiach".

- Zarówno publicznie, jak i prywatnie jasno przedstawialiśmy nasze stanowisko przychylne wolności słowa, wolności mediów, wolności badań naukowych - podkreślił.

"Nasze więzi są mocne"

- Istnieją pewne sposoby radzenia sobie z takimi kwestiami - krzywdzących, nieprecyzyjnych słów - powiedział, zaznaczając, że według USA "najlepszym sposobem (radzenia sobie z nimi) jest więcej wypowiedzi, więcej wolności słowa, dyskusje, dialog".

- Z radością udzielilibyśmy wsparcia w kwestii rozpoczęcia tego dialogu, by w sposób otwarty poradzić sobie z tymi kwestiami - podsumował ambasador. Ocenił, że relacje Polski i USA są "wspaniałe" i "nasze więzi są mocne".

W środę Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał nowelę ustawy o IPN. Nowelizacja uchyla artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

PAP