Koronawirus na świecie. Dramatyczna sytuacja w USA. Najgorzej jest w Nowym Yorku


Koronawirus na świecie. Dramatyczna sytuacja w USA. Najgorzej jest w Nowym Yorku

Koronawirus na świecie. Niepokojące doniesienia płyną ze Stanów Zjednoczonych. Na stan Nowy York przypada niemal połowa wszystkich przypadków Covid-19 w USA.

d37op1s

Koronawirus na świecie cały czas się rozprzestrzenia. Liczba osób zakażonych przekroczyła 566 tysięcy. Zmarło ponad 25 tys. osób. Obecnie to Stany Zjednoczone są krajem, gdzie przypadków zakażeń jest najwięcej. USA wyprzedziły pod tym względem Chiny - informuje PAP.

W piątek liczba zakażeń w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 100 tysięcy. Potwierdzono 100 717 przypadków koronawirusa. Z powodu powikłań po zakażeniu zmarło ponad 1500 osób, a ta liczba z dnia na dzień rośnie.

Najgorsza sytuacja jest w stanie Nowy York. Jak wynika z analizy CNN, do tak szybkiego rozwoju epidemii przyczyniła się z pewnością gęstość zaludnienia. W mieście bowiem z danych z 2010 roku na jednym kilometrze kwadratowym mieszkało dwa razy więcej osób niż w Chicago i ponad trzykrotnie więcej niż w Los Angeles.

d37op1s

Poza tym to właśnie tam jest przeprowadzanych najwięcej testów na koronawirusa. To jedna czwarta wszystkich badań przeprowadzanych w USA.

Ale za tak dramatyczny rozwój sytuacji eksperci winią także władze i ich zbyt późną reakcję na epidemię. Restrykcje dotyczące funkcjonowania wprowadzono tam kilka dni później niż np. w Kalifornii.

Coraz gorsza sytuacja jest także w innych stanach. Na zwiększoną falę zachorowań przygotowuje się między innymi Kalofornia. Do Los Nageles przypłynął statek-szpital USNS Mercy, należący do US Navy - informuje Polsat News. Ma odciążyć szpitale na lądzie. Gdy tam będzie toczyła się walka z koronawirusem, jednostka przejmie innych pacjentów, dla których będzie brakowało miejsca.

Donald Trump zaapelował natomiast do koncernów samochodowych o przestawienie linii produkcyjnych na produkcję respiratorów.

d37op1s

Koronawirus w Europie

Epicentrum koronawirusa w Europie znajduje się we Włoszech. Tylko w ciągu ostatniego dnia odnotowano rekordową liczbę 969 zgonów osób zakażonych koronawirusem. Tym samym łączny bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 9134 - informuje PAP. Obecnie we Włoszech jest 86 tys. osób zakażonych.

d37op1s

Koronawirus w Polsce i na świecie

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Chorobę COVID-19 wywołującą koronawirus (SARS-CoV-2) po raz pierwszy zdiagnozowano w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Błyskawicznie rozprzestrzeniła się po wszystkich kontynentach. Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię.

Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech. Pojawiają się jednak także informacje o nietypowych objawach - takich jak brak węchu czy apetytu, biegunka i wymioty.

d37op1s

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku i z chorobami towarzyszącymi. Okazuje się jednak, że wśród ofiar są także osoby bez dodatkowych obciążeń zdrowotnych i w znacznie młodszym wieku.

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d37op1s

Zobacz też: Kościół podjął działania w związku z koronawirusem. "Za późno i za mało"