Ławrow przekonuje, że Rosja jest "oczerniana" przez Polskę. MSZ odpowiada: Nikt nie kupił kłamstw Putina


Ławrow przekonuje, że Rosja jest "oczerniana" przez Polskę. MSZ odpowiada: Nikt nie kupił kłamstw Putina

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zarzucił polskim politykom, że próbują wpłynąć na uczestników Światowego Forum Holokaustu, by "w wystąpieniach przedstawiali polski punkt widzenia", będący w kontrze do rosyjskiej narracji o II wojnie światowej. Oświadczył, że w ten sposób Rosja będzie dalej "oczerniania".

Rosyjskie oskarżenia wobec Polski, Forum Holokaustu w tle

Taka deklaracja to pokłosie ostatnich sporów między Polską a Rosją, które zapoczątkował prezydent FR Władimir Putin, mówiąc np. że II RP współpracowała z nazistami czy że Polska jest "współodpowiedzialna za wybuch drugiej wojny światowej".

>>> Sejm przyjął uchwałę ws. manipulacji i zakłamywania historii przez polityków Rosji

Wszystko to działo się w trakcie kilku tygodni poprzedzających start Piątego Światowego Forum Holokaustu, zaplanowanego na 23 stycznia w Jerozolimie - uroczystości związane są z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz. Organizator wydarzenia, instytut Yad Vashem, poinformował, że przemawiać będą tylko przedstawiciele USA, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Wiceminister: Nikt nie kupił tego, co Putin próbował sprzedać światu

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, komentując stanowisko Ławrowa, że po porażce kłamliwej rosyjskiej propagandy, Rosja ponownie próbuje walczyć z prawdą. Po dokonanej w grudniu próbie, Rosja - jak mówił Paweł Jabłoński - "dostrzegła, że jej kłamliwa opowieść o drugiej wojnie światowej nie została podzielona".

Nikt nie kupił tego, co Putin próbował sprzedać światu. (...). My rozmawiamy z przedstawicielami wszystkich państw, wyjaśniamy, jakie jest nasze stanowisko i przede wszystkim przypominamy, jaka była prawda, więc nie należy się dziwić, że inne państwa opowiadają się po naszej stronie, ale robią to dlatego, że opowiadają się po stronie prawdy

- mówił Jabłoński. Zdaniem wiceministra Rosjanie próbują przekonywać opinię publiczną, że jeśli jakieś państwo opowiada się po stronie Polski, to jest to element jakiegoś nacisku.

Starcia Polski i Rosji o prawdę historyczną:

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.