Międzynarodowe ćwiczenia z cyberobrony na terenie Polski


Międzynarodowe ćwiczenia z cyberobrony na terenie Polski

Dowództwo Stanów Zjednoczonych w Europie (USEUCOM) i Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni są gospodarzami trwającego w Polsce cybernetycznego ćwiczenia symulacyjnego Baltic Ghost – poinformowały ambasada amerykańska i NCBC.

Cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja. Wiceszef MON o programie cyber.mil.pl

Wdrażamy i realizujemy program cyber.mil.pl w siłach zbrojnych – oświadczył wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot. Wiceszef MON był jednym z...

zobacz więcej

Ćwiczenie studyjne, w formule TTX (table-top exercise), jest nastawione na wsparcie inicjatywy eFP – Enhanced Forward Presence polegającej na rozmieszczeniu sojuszniczych pododdziałów na wschodniej flance NATO.

„Cyberprzestrzeń została uznana za równoprawną domenę operacyjną, przenikającą wszystkie pozostałe. Realizowane obecnie ćwiczenie Baltic Ghost promuje współpracę i wzmacnia wzajemne partnerstwo, aby dodatkowo umożliwić skoordynowanie reakcji na zagrożenia w regionie państw bałtyckich” – informują organizatorzy.

Uczestnicy mają zidentyfikować skutki cyberataku na poziomie operacyjnym i strategicznym i podjąć współpracę przy wyodrębnieniu odpowiednich zabezpieczeń cybernetycznych w celu wsparcia operacji wojskowych.

„Podczas ćwiczenia specjalistom z zakresu działań w cyberprzestrzeni udało się osiągnąć konsensus w sprawie działań związanych z reagowaniem na incydenty, wskazać wymagane procedury oraz zasady działania wymagane z perspektywy eFP” – podkreślono.

W ćwiczeniu uczestniczą m. in. przedstawiciele Estonii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Holandii, Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W przedsięwzięciu udział biorą także partnerzy Polski z Gwardii Narodowej ze stanów Illinois, Maryland, Michigan i Pensylwanii.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO poprzez programy wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP) na północy i dopasowanej wysuniętej obecności (Tailored Forward Presence – tFP) na południu, było jednym z postanowień szczytu Sojuszu w 2016 r. w Warszawie. W Polsce stacjonuje wielonarodowa batalionowa grupa bojowa, której państwem ramowym są Stany Zjednoczone, siły do batalionu wydzieliły także Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja.

image

źródło:

image