Młodzi Polacy wygrali Europejski Quiz Finansowy


Młodzi Polacy wygrali Europejski Quiz Finansowy

Emilian Ptak i Paweł Rozbejko ze Szkoły Podstawowej w Głogowie wygrali we wtorek w Brukseli finał Europejskiego Quizu Finansowego. 14-latkowie z Polski okazali się najlepsi z wiedzy o finansach i bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni. W konkursie wzięło udział 40 tys. osób z 25 państw UE.

Studenci najchętniej wybierają informatykę

Niemal 430 tys. studentów rozpoczęło w roku akademickim 2017/18 studia na polskich uczelniach. Największą popularnością cieszą się kierunki...

zobacz więcej

Konkurs dla uczniów w wieku 13-15 lat to inicjatywa Europejskiej Federacji Bankowej. W Polsce organizatorem była fundacja Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich.

– Było trudno, było z kim rywalizować, mieliśmy niełatwych przeciwników – powiedział Emilian.
– Dużo się przygotowywaliśmy, (...) ale jesteśmy zadowoleni, że reprezentując Polskę, udało nam się zająć najwyższe miejsce – dodał Paweł.

Przygotowaniem chłopców do finału zajmowały się ich nauczycielka Joanna Potera oraz Urszula Szulc, dyrektor w Warszawskim Instytucie Bankowości. Zwycięzcy już zapowiadają, że w przyszłym roku będą startować w quizie, a w przyszłości nie wykluczają studiów w kierunku ekonomicznym.


Emilian i Paweł zapewnili swojej szkole nagrodę w wysokości 3 tysięcy euro. Drugie miejsce w konkursie zajęli uczniowie z Irlandii, a trzecie z Niemiec. W ścisłym finale udział wzięło 50 uczniów wyłonionych w krajowych eliminacjach. Każda z drużyn zmierzyła się z testem składającym się z 30 pytań na temat oszczędzania, inwestowania, zadłużenia czy cyberbezpieczeństwa.

Arkadiusz Kleniewski, dziennikarz portalu tvp.info, zwycięzcą Czwartego Dyktanda Krakowskiego

W kategorii tradacyjnej i młodzieży poniżej 15 roku życia o tytuł mistrza ortografii walczyli tegoroczni uczestnicy Czwartego Dyktanda...

zobacz więcej

„Jesteśmy dumni”

– Jesteśmy dumni, że to właśnie reprezentacja Polski okazała się najlepsza w pierwszej edycji Europejskiego Quizu Finansowego. To przede wszystkim wielki sukces tej dwójki młodych ludzi, ich rodziców oraz nauczycieli i to im należą się szczególne gratulacje – oświadczył prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Quiz składał się z trzech etapów: szkolnego, krajowego i europejskiego. W etapie szkolnym tylko w Polsce uczestniczyło 8012 uczniów z 220 szkół. Do finału krajowego trafiło 1144 uczniów. Paweł Rozbejko i Emil Ptak z VII klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie byli zespołem, który wygrał finał krajowy. We wtorek okazało się, że nie mają sobie równych w Europie.

Europejski Quiz Finansowy odbył się w tym roku po raz pierwszy. Jego celem jest wzbogacenie programu nauczania, jeśli chodzi o praktyczną edukację finansową, upowszechnianie wiedzy na temat finansów oraz systemu bankowego w Polsce i Europie, a także poznanie i utrwalanie zasad dotyczących bezpiecznego zachowania w cyberprzestrzeni.

źródło:

image