Mocne spadki Energi. Eurocash kontynuuje złą passę


Niewiele działo się w środę na indeksach warszawskiej GPW. Liderem wzrostów wśród blue chipów był Eurocash, najmocniej spadała zaś Energa.


Po wczorajszych mocnych spadkach, dziś indeksy postanowiły przypomnieć inwestorom, że istnieje także inna definicja słabej sesji. W środę na GPW obserwowaliśmy niewielką zmienność indeksów oraz niskie obroty. Te ostatnie na szerokim rynku wyniosły ledwie 618 mln zł, co było wynikiem poniżej średniej z ostatnich i tak przecież słabych miesięcy.


Warto wspomnieć, że mimo niewielkich ruchów na indeksach, przy Książęcej i tak przeważała dziś czerwień. WIG20 i WIG straciły po 0,2 proc., mWIG 0,3 proc., zaś sWIG 0,4 proc. W Europie nastroje były z kolei zróżnicowane. Przeszło 2 proc. potrafiła zyskać giełda w Grecji, podczas gdy budapesztańska ponad 2 proc. straciła. Ponad kreską dzień potrafił kończyć brytyjski FTSE, podczas gdy DAX pogłębiał wczorajsze spadki, Deutsche Bank wyznaczył zaś nowe historyczne minima. Kliknij, by przejść do notowań


W USA z kolei obserwowaliśmy kolejny epizod telenoweli Donald Trump vs. Fed. Prezydent USA, który jeszcze przed wyborami narzekał na zbyt gołębią politykę rezerwy, teraz, gdy już doszedł do władzy, uważa ją za zbyt jastrzębią. Trump zdecydował się nawet nazwać Fed największym zagrożeniem dla gospodarki. Amerykańska giełda wydaje mu się wtórować, pokazując po raz kolejny, że paliwo do wzrostów się wyczerpało. Po pięciu spadkowych sesjach z rzędu, na początku dzisiejszej sesji na Wall Street także przeważała czerwień.


Wśród polskich blue chipów o 1,3 proc. wzrósł kurs CCC. Spółka podała w komunikacie we wtorek po sesji, że jej spółka zależna, eobuwie. pl, rozpoczęła wstępne działania przygotowawcze do przeprowadzenia oferty publicznej na GPW. Kurs Eurocashu wzrósł na zamknięciu o 2,8 proc. Na przestrzeni ostatnich siedmiu sesji (z których tylko jedna zakończyła się spadkiem kursu) Eurocash zyskał już 13,5 proc.


Kurs Lotosu spadł o 2,6 proc., po opublikowaniu szacunkowej skonsolidowanej EBITDA w III kw., która wyniosła 1,04 mld zł. W komunikacie podano, że negatywny wpływ na wynik segmentu wydobywczego miał postój remontowy na obszarze Sleipner.

Najmocniej wśród blue chipów spadła wycena Energi (-4,4 proc.). Spółka, która jest jednym z udziałowców projektu Ostrołęka C, wyrazi zgodę na wydanie generalnemu wykonawcy polecenia rozpoczęcia prac (NTP) tylko przy akceptowalnym poziomie rentowności tego projektu – poinformowała Energa w komunikacie. Kurs drugiego udziałowcy, Enei, spadł o 2 proc.Na szerokim rynku kurs Dębicy wzrósł o 1,4 proc. po opublikowaniu informacji dotyczącej warunkowego podwyższenia kapitału spółki. Uchwałę przegłosowała spółka Goodyear, która posiada 81,4 akcji Dębicy. Altus TFI (posiada 5,6 proc. akcji spółki) protestuje przeciwko decyzji i zapowiedział podjęcie kroków prawnych. Kurs Altus TFI spadł w środę o 10 proc., warto jednak pamiętać, że spółka ma o wiele większe wewnętrzne problemy, niż przepychanki w akcjonariacie Dębicy.

Adam Torchała/PAP Biznes

Źródło: