Mówili, że nie mają lepszego przyjaciela. Teraz odwołują ambasadora


Mówili, że nie mają lepszego przyjaciela. Teraz odwołują ambasadora

Siedzibą ambasady Paragwaju w Izraelu ponownie będzie Tel Awiw – poinformowało MSZ w Asunción. W reakcji na to oświadczenie Beniamin Netaniahu nakazał zamknąć poselstwo Izraela w Paragwaju i wezwał ambasadora na konsultacje.

Netanjahu: Ci, którzy chcą nas zniszczyć, sami mogą zostać zniszczeni

– Ci, którzy grożą nam zniszczeniem, sami na siebie sprowadzają niebezpieczeństwo zniszczenia, a założonego celu i tak nie osiągną – oświadczył...

zobacz więcej

Ten południowoamerykański kraj przeniósł wcześniej siedzibę swojego poselstwa do Jerozolimy po tym, jak na podobny krok zdecydowały się Stany Zjednoczone i Gwatemala. Było to wtedy interpretowane jako demonstracja uznania stołeczności Jerozolimy.

Ze względu na spór izraelsko-arabski, którego przedmiotem jest m.in. część obszaru Jerozolimy należąca do Wojny Sześciodniowej do Jordanii, społeczność międzynarodowa przez dłuższy czas uznawała, że stolicą państwa żydowskiego jest Tel Awiw. W tym mieście znajdują się wszystkie ambasady w Izraelu, poza amerykańską, gwatemalską i, jak dotąd, paragwajską.

Paragwajskie ministerstwo spraw zagranicznych w wydanym przez siebie komunikacie przypomina, że władze w Asunción uznały państwowość Izraela bezpośrednio po jego powstaniu w 1948 r. i powołuje się na ówczesną Rezolucję nr 181, „która zakładała stworzenie dwóch państw: żydowskiego i arabskiego, oraz nadanie Świętemu Miastu Jerozolimie szczególnego statusu »corpus separatum« (obszaru wydzielonego)” – czytamy w komunikacie.

Postulat nadania Jerozolimie statusu „corpus separatum” zgłaszała Stolica Apostolska, był on podtrzymywany przez kolejnych papieży panujących po Piusie XII, włącznie z Franciszkiem.

W swoim komunikacie paragwajska dyplomacja podkreśla, że zamierza nadal utrzymywać przyjazne stosunki zarówno z Izraelem i Palestyną, a także przyczynić się do wzmożenia wysiłków na rzecz osiągnięcia „powszechnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju” na Bliskim Wschodzie.

W reakcji na komunikat władz w Asunción premier Izraela Beniamin Netanjahu, polecił zamknąć ambasadę Izraela w Paragwaju a ambasadora wezwał na konsultacje. Izraelskii resort spraw zagranicznych określił decyzję Paragwaju mianem „rozczarowującej” i oświadczyło, że wprowadza ona napięcie we wzajemnych stosunkach.

Dziennik „Haarec” przypomina, że kilka miesięcy temu, po przeniesieniu ambasady do Jerozolimy, Netanjahu oświadczył, że państwo żydowskie „nie ma lepszych przyjaciół” niż Paragwaj.

Gazeta wiąże decyzję o przeniesieniu ambasady do Tel Awiwu ze zmianą ekipy rządzącej w Paragwaju, a także naciskami ze strony Palestyńczyków.

źródło: