Mugabe wraca z leczenia. Poważny stan b. prezydenta Zimbabwe


Mugabe wraca z leczenia. Poważny stan b. prezydenta Zimbabwe

Były prezydent Zimbabwe, 94-letni obecnie Robert Mugabe jest od dwóch miesięcy leczony w Singapurze i nie może samodzielnie chodzić. W przyszłym tygodniu powinien powrócić do kraju – poinformował w sobotę obecny prezydent tego kraju Emmerson Mnangagwa. Nie ujawnił na jaką chorobę cierpi Mugabe.

Tysiące ludzi na ulicach stolicy Zimbabwe. Demonstracje przeciwko Mugabe

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Zimbabwe wyszło na ulice stołecznego Harare, domagając się odsunięcia od władzy rządzącego bez mała 40 lat...

zobacz więcej

– Otrzymaliśmy wiadomość, że obecnie czuje się lepiej i powróci do kraju 30 listopada. Nie może już chodzić, ale będziemy się dalej nim opiekować – powiedział Mnangagwa na wiecu rządzącej partii ZANU-PF w Murombedzi, rodzinnej miejscowości Mugabego, odległej o ok. 100 km na zachód od stolicy kraju Harare.

– O cokolwiek poprosi, będzie mu dostarczone. On jest naszym ojcem – założycielem – dodał Mnangagwa. Mugabe leczony jest na koszt państwa.

Mugabe sprawował rządy w Zimbabwe przez 37 lat, od czasu uzyskania przez ten kraj niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1980 r. Wcześniej przewodził walce o obalenie rządów białej mniejszości. W 2017 r. został zmuszony do ustąpienia w rezultacie wojskowego zamachu stanu.

Władzę objął wówczas Mnangagwa. W lipcu ub. roku wygrał wybory prezydenckie, chociaż ich wyniki i sposób przeprowadzenia były kwestionowane przez opozycję.

W ostatnich latach swoich rządów Mugabe często jeździł na leczenie do Singapuru. Według oficjalnych źródeł był leczony na schorzenie okulistyczne – kataraktę. Źródła te zaprzeczały informacjom lokalnych mediów, że cierpi on na raka prostaty.

image

źródło:

image