NATO nie rozmieści więcej broni nuklearnej w Europie


NATO nie rozmieści więcej broni nuklearnej w Europie

– Układ rozbrojeniowy INF jest nieskuteczny, jeśli przestrzega go tylko jedna strona; Stany Zjednoczone w pełni go respektują – oświadczył w środę w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zapewnił, że Sojusz nie chce nowej zimnej wojny.

NATO przygotowuje się na największe manewry od czasów zimnej wojny

– To będzie trudne wyzwanie dla wszystkich uczestników. Norwedzy kazali przygotować się na chłód i wilgoć – mówi ppłk Stephan Dirr, główny oficer...

zobacz więcej

Jak podkreślił na konferencji prasowej Stoltenberg, państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego nie zamierzają rozmieścić więcej broni nuklearnej w Europie w reakcji na rosyjskie działania, łamiące traktat INF. – Nie chcemy nowej zimnej wojny, nie chcemy wyścigu zbrojeń – dodał.

Stoltenberg wskazał na Rosję jako na odpowiedzialną za łamanie postanowień umowy w związku z budową przez ten kraj nowego typu rakiety. – Traktat INF jest traktatem o znaczeniu przełomowym, ale problem polega na tym, że żaden traktat nie może być efektywny, nie może działać, jeśli jest przestrzegany przez jedną stronę. Z tego powodu państwa sojusznicze wyraziły zaniepokojenie z powodu zachowania Rosji – powiedział sekretarz generalny Sojuszu.

Podkreślił, że w Sojuszu odbywały się przez długi czas konsultacje w tej sprawie, która została podniesiona jeszcze przez administrację poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamę. Kwestia ta była omawiana podczas lipcowego szczytu NATO w Brukseli. Liderzy wyrazili wówczas zaniepokojenie krokami Moskwy. Podczas spotkania na poziomie ministrów obrony w październiku była to jedna z kluczowych dyskutowanych spraw. Stoltenberg rozmawiał o tym podczas swojej niedawnej wizyty w Waszyngtonie.


Sekretarz generalny podkreślał, że wszyscy sojusznicy zgadzają się, że traktat INF jest ważny, dlatego też tak bardzo niepokojące jest to, że nie jest on przestrzegany. – Wszyscy sojusznicy zgodzili się ze Stanami Zjednoczonymi, że w pełni przestrzegają one umowy – oświadczył. – Problemem jest zachowanie Rosji, które obserwujemy od wielu lat – dodał.

Stoltenberg zapowiedział, że NATO oceni, jakie są skutki dla bezpieczeństwa sojuszników w związku z budową nowych rakiet. Jeszcze w tym tygodniu ma się odbyć spotkanie ambasadorów państw sojuszniczych, które będzie częścią odbywających się od wielu miesięcy konsultacji.

Stoltenberg: Kraje NATO muszą wydawać więcej na obronność

– Wszystkie państwa NATO zgadzają się, że kraje członkowskie wydające mniej niż 2 proc. PKB na obronność muszą te wydatki zwiększyć - powiedział...

zobacz więcej

Sekretarz generalny zauważył, że Sojusz już teraz mierzy się z wyzwaniem nuklearnym, bo Rosja ma tego typu broń, ale potrzebna jest analiza skutków rozmieszczenia nowych rakiet przez ten kraj.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, 8 grudnia 1987 roku w Waszyngtonie. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.

Prezydent Donald Trump zapowiedział wycofanie się USA z tego układu, zarzucając Rosji łamanie jego postanowień. USA twierdzą, iż Rosja narusza INF, rozmieszczając pociski manewrujące 9M729 oznaczane przez NATO jako SSC-8. Moskwa zaprzecza.

banner
źródło:

image