Netanjahu u Putina. Tajna mapa, chytre zaproszenie, przedwczesny wyjazd [OPINIA]


Netanjahu u Putina. Tajna mapa, chytre zaproszenie, przedwczesny wyjazd [OPINIA]

Petentem był oczywiście premier Izraela – musiał włożyć wiele wysiłku, by w końcu doszło do oficjalnego dwustronnego spotkania z prezydentem Rosji. Wizyta w Moskwie była tym ważniejsza, że w Izraelu rozgorzała na dobre kampania wyborcza, zaś kilka dni wcześniej doszło do zaskakującej wizyty prezydenta Asada w Teheranie. Co Benjamin Netanjahu osiągnął w Moskwie? Póki co, obie strony nabrały wody w usta.

Kryzys w relacjach przełamany? Netanjahu z wizytą u Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Izraela Binjamin Netanjahu rozmawiali w Moskwie o sytuacji w Syrii, dwustronnych stosunkach gospodarczych...

zobacz więcej

To było już trzynaste spotkanie premiera Netanjahu z prezydentem Putinem, ale pierwsze od czasu, gdy we wrześniu 2018 roku syryjska obrona przeciwlotnicza omyłkowo zestrzeliła rosyjski samolot zwiadowczy podczas nalotu izraelskiego lotnictwa. Zginęło 15 Rosjan, a rosyjscy generałowie winę za wszystko zrzucili na Izraelczyków, twierdząc nawet, że ci wykorzystali rosyjską maszynę jako „żywą tarczę”. Doszło do kryzysu w relacjach Moskwy z Państwem Żydowskim. Delegacji generałów izraelskich Putin nie wpuścił na Kremla, zaś potem Rosja odrzucała ponawiane propozycje spotkań na wysokim szczeblu, aby wyjaśnić całą sprawę. Na dodatek Moskwa szybko przerzuciła do Syrii przeciwlotniczy system S-300.

W listopadzie 2018 roku Netanjahu widział się krótko z Putinem w Paryżu w kuluarach konferencji poświęconej 100. rocznicy zakończenia pierwszej wojny światowej. W końcu premierowi Izraela udało się umówić wizytę w Moskwie 21 lutego br. Ale w ostatniej chwili ją przełożył, bo w kraju doszło do bardzo nieprzyjemnego dla niego zwrotu w kampanii wyborczej – powstała zagrażająca Likudowi centrowa koalicja pod wodzą byłego szefa sztabu generalnego armii Benny’ego Gantza. Co się odwlecze… Netanjahu pojawił się w Moskwie tydzień później, 27 lutego.