Nieoficjalnie: SLD chce zmienić nazwę


Nieoficjalnie: SLD chce zmienić nazwę

Liderzy Sojuszu Lewicy Demokratycznej chcą zmienić nazwę partii na Lewica – dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Powodem jest obawa przed startem w najbliższych wyborach w formule koalicji, a jednocześnie niechęć partnerów SLD – Lewicy Razem i Wiosny – do startu z list Sojuszu.

Czarzasty: Wszyscy wiemy, że „mistrz destrukcji” Grzegorz Schetyna chce przegrać w Sejmie

Jeżeli Jerzy Wenderlich wystartuje do Senatu z list Koalicji Obywatelskiej, zostanie usunięty z SLD – oświadczył przewodniczący Sojuszu Włodzimierz...

zobacz więcej

– Nie potwierdzam, nie zaprzeczam, wszystko ogłosimy w przyszłym tygodniu – powiedział PAP szef SLD Włodzimierz Czarzasty, pytany o zmianę nazwy partii. Wcześniej w podobnym tonie wypowiadała się także rzeczniczka Sojuszu Anna Maria Żukowska.

Zmiana ta, jak dowiedziała się PAP, ma być formą pójścia na kompromis w ramach lewicowej koalicji, tworzonej przez SLD, Wiosnę i Lewicę Razem.

Liderzy tych ugrupowań mają obawy przed rejestracją porozumienia jako koalicji wyborczej, bo to wymagałoby przekroczenia progu 8 procent. W 2015 roku podobnej koalicji lewicowej zabrało niewielu głosów, by ten próg przekroczyć.

Jedyną alternatywą, w ramach której nie traci się subwencji wyborczej, jest rejestracja list partyjnych i start kandydatów kilku ugrupowań z list jednej partii.

SLD już od jakiegoś czasu dopuszczało rejestrację własnych list partyjnych i zaproszenie na nie kandydatów Lewicy Razem i Wiosny, ewentualnie innych drobnych ugrupowań lewicowych. Jednocześnie, jak kilkakrotnie mówiła rzeczniczka Anna Maria Żukowska, ugrupowanie absolutnie wyklucza start z list innej partii.

Byli politycy SLD wśród kandydatów KO. Nieoficjalnie pada kilka nazwisk

Byli czołowi politycy SLD: Grzegorz Napieralski i Katarzyna Piekarska mają znaleźć się na listach KO do Sejmu – wynika z informacji PAP. Do Senatu...

zobacz więcej

Z kolei Wiosna i Lewica Razem niechętnie traktowały perspektywę startu z list SLD – Razem po wyborach europejskich specjalnie nawet zmieniło nazwę na Lewica Razem. Jak przyznawali działacze tej partii, był to gest umożliwiający zapraszanie na własne listy innych formacji.

W końcu, jak się dowiedziała PAP, kompromisem wobec partnerów, na jaki zdecydowały się władze SLD jest zmiana nazwy na Lewica. Ma to ułatwić kandydatom innych partii start z list tego ugrupowania – tak samo bowiem nazywa się cała koalicja, jaką tworzą dziś SLD, Wiosna i Lewica Razem.

SLD jako partia istnieje od 1999 roku. Wcześniej, od 1991 roku pod tą nazwą funkcjonował sojusz wyborczy ugrupowań lewicowych, w którym dominowały partia Socjaldemokracja RP i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

SLD dwukrotnie sprawował władzę – w latach 1993-97 w koalicji z PSL, a także w latach 2001-05, początkowo z Unią Pracy i PSL, potem w formule mniejszościowej.

image

źródło:

image